MAKING OF 4: Moje cesta do fantazie


Na pultech knihkupectví už mohou čtenáři najít vítěznou knihu pátého ročníku soutěže Hvězda inkoustu Moje cesta do fantazie autorky Lenky Poláčkové. Obálku pro nás připravoval talentovaný ilustrátor Jaroslav Kratochvíl a my se teď můžeme podívat za oponu toho, jak se u nás obálka vytváří.

Tvorba obálky je organický proces zahrnující práci ilustrátora, představy autora a postřehy redakce. Do rozhodování o finální podobě obálky vstupuje také marketingové oddělení, které má v těchto případech hlavní slovo. V první fázi od nás dostane ilustrátor požadavky na to, jak by měl vypadat hlavní motiv ilustrace (ilustrátor nebo ilustrátorka si však může motiv zvolit i podle vlastního uvážení – zvlášť když autor/autorka nechává výběr na redakci nebo výtvarníkovi). Po odevzdání první skici přichází úvodní kolečko připomínek a požadavků na úpravu od naší výtvarné redaktorky. Takových korektur může proběhnout i několik. Výsledkem procesu je odsouhlasená skica, na jejímž základě ilustrátor připraví finální verzi obálky se všemi detaily. 

Návrh(y) č. 1 

Obsah obrázku strom, exteriérPopis byl vytvořen automatickyObsah obrázku textPopis byl vytvořen automaticky 

Původním záměrem bylo vytvořit dojem vesnického motivu s chatkou v pozadí, před níž sedí dvě postavy – jedna s plyšákem Totora v náručí. Ilustrace měla být v anime stylu, který odráží podstatu knihy a zálibu hlavní hrdinky Květy. Podle přání autorky jsme také nechali připravit i jiný výjev z knihy, aby byl výběr rozmanitější. Dominantním prvkem na první skice byla chata v pozadí, ale pro nás bylo důležité, aby v centru pozornosti stály spíše hlavní hrdinky. Dalším důležitým faktorem pak byl dostatečný prostor na umístění všech nezbytných textů (tedy jméno autorky, název knihy, výkřik a logo). 

Návrh č. 2 

Obsah obrázku mapaPopis byl vytvořen automaticky