HumbookAwards 2022 – redakční výběr

Aktuality Zprávy z redakce

Do 22. ledna probíhá nominační fáze na HumbookAwards za rok 2022, které se budou vyhlašovat o dva měsíce později, konkrétně 24. března. Netušíte, jaké knihy posunout do výběru těch nejlepších? Tady máme pár tipů, které jsme dali dohromady v naší redakci.

Vybrat z každé kategorie jen tři knížky (abychom vás úplně nezahltili) nebylo jednoduché, ale hned v té první kategorii – Kniha roku – jsme měli výběr hotový během několika minut. A které tituly se do něj dostaly? Bylo to Království těla a ohně, Kufr z nebe a Ranhojička – Královna rebelů. Diskuze kolem nejkrásnější obálky už byly o poznání delší. Po vášnivých debatách jsme se nakonec rozhodli doporučit vám dva původní covery (Zlomky nekonečna a Legenda o Ladě) a jeden převzatý (Magie havranů). 

Následovaly kategorie fantasy/sci-fi a contemporary příběhy. K tomu nejlepšímu, co jsme vydali v rámci fantastiky (sci-fi u nás přece jen nevychází tak často), patří komiksové zpracování Temnyjovy minulosti Démon z lesů, feministicky laděné Pozlacené a další kniha letošní hvězdy HumbookFestu Margaret Rogersonové Vespertina – Temná kněžka. V rámci contemporary jsme vybrali samé české autory – i z toho je vidět, jak se kvalita původních rukopisů neustále zvyšuje. K tomu nejlepšímu za loňský rok patří standalony Křídla vážky a Záchytný bod, a také Vůně inkoustu – druhý díl oblíbené Vůně citrónu. 

Z romantických linek na nás udělaly největší dojem ty v knihách Poslední song, Srdcem proti zdi a Nejdražší Josephine. A které české knihy bychom určitě rádi viděli ve finále? Kromě fantasy příběhu Leviar – Králova mlha a vítězného rukopisu loňské Hvězdy inkoustu Moje cesta do fantazie by to rozhodně měla být i Tma pod srdcem, volné pokračování fantasy s tématem slovanské mytologie Světla nad močálem. 

My už tedy máme jasno. A co vy? Nezapomeňte do 22. ledna nominovat své oblíbené knihy a pak pro ně hlasovat v další fázi od 30. ledna do 22. února. Kromě dobrého pocitu vám to třeba vynese i výhru, zahrnující nejen knihomolský merch a poukázku na knihy, ale i celou řadu dalších cen, které potěší každého vášnivého čtenáře 😊.