8 hlavních hrdinek, které vystupují z davu

Aktuality Knižní novinky

Odvážné, drzé, bojovné, ale občas i pohybující se na hranici zákona (nebo normálnosti) – zjednodušeně řečeno zkrátka jiné. Přesně takové hrdinky máme nejradši. Ať už to jsou členky královských rodin, lupičky, nebo „obyčejné“ dívky, které se nebojí postavit společenskému útlaku, jejich příběhy nás inspirují a rádi se k nim vracíme. Tady představujeme osm z nich, které mají v naší knihovně čestné místo.

1. Pod štítem magie. A začneme nejnovějším přírůstkem do naší sbírky nebojácných a originálních žen, kterým je Jennesara. Tahle princezna je svéhlavá, odvážná, dost od rány, ale taky empatická (a to i do slova, díky svému magickému nadání) a se silným smyslem pro povinnost. Pokud máte rádi dobrou magii, jemnou romantiku a propracovaný svět se zajímavou historií, jsou to další důvody, proč sáhnout právě po téhle novince. 

2. Šest vran. Vybrat v téhle knížce jen jednu zajímavou a z davu vystupující hrdinku není úplně jednoduché, ale pokud bychom byli s nožem u krku nuceni si vybrat, zvolili bychom Inej (už proto, že by to nejspíš byla ona, kdo by nám ten nůž u krku držel). Inej je přesně ten typ dívky, kterou by každý chtěl za přítelkyni, ale nikdo za nepřítele. Vášnivá, oddaná, citlivá, s neskutečnými schopnostmi – i když se většinou pohybuje za hranou zákona, tahle úžasná Sulijka je náš velký vzor.  

3. Kroniky prachu. Animant Crumbová je hrdinka, která nemá žádné magické ani extrémní fyzické schopnosti, ale ve společnosti ji rozhodně nepřehlédnete. Už proto, že si buď někde v rohu čte, nebo je drzá na hloupé a otravné nápadníky – z čehož její matka dostává psotník. My v redakci jí ale tleskáme. Knihomoly, a zvlášť ty svéhlavé a plující proti proudu, totiž milujeme. Stejně jako emancipované mladé dívky, které ustojí tlak okolí. A k těm patří nejen Animant, ale i její kamarádka Elisa, studentka práv a detektivka-amatérka, která si díky své jedinečnosti vysloužila od autorky vlastní příběh (Kufr z nebe). 

4. Devátý spolek. Jak pochopíte hned z druhé věty anotace, Alex Sternová se od svých spolužáků na prestižní univerzitě Yale dost liší. A to nejen svou povahou, ale taky traumatickou minulostí, zahrnující dosud nevyřešený masakr, který jako jediná přežila. Rozhodně to není žádná super pozitivní hrdinka, naopak ji svým způsobem můžeme považovat za antihrdinku (viz náš článek Antihrdinové). I tak jí ale při sledování tajných univerzitních spolků držíme palce, protože tady nejde jen o sympatie – tady jde rovnou o holý život. 

5. Psanci Scarlett & Browne. V našem lednovém seznamu antihrdinů má své čestné místo i Scarlett McCainová. Když chcete přežít v postapokalyptickém světě plném nebezpečí nejrůznějšího druhu (od divokých zvířat až po kanibaly, kteří by si na vás s chutí smlsli), a navíc jste holka, musíte být zatraceně ostrá. Což tahle pistolnice a bankovní lupička rozhodně je. Dobře ví, že svět vám nedá nic zadarmo a musíte se spolehnout hlavně sami na sebe. Přesto se rozhodne pomoct naivně vypadajícímu Albertovi, kterého objeví v havarovaném autobusu. Co následuje pak? Pořádná jízda, u které se budete smát i trnout napětím. 

6. Světlo v temnotách. Fiktivní hrdinky, které se nebojí postavit okolí i za cenu vlastního života, jsou jedna věc, ale skutečné ženy a dívky, které tohle opravdu prožily, to je úplně jiná liga. Proto nám v našem seznamu rozhodně nesmí chybět Stefania Podgórska. Tahle odvážná Polka, která sama vychovávala malou sestru, během druhé světové války několik měsíců schovávala u sebe doma třináct uprchlých Židů. Při čtení jejího příběhu jsme si z nervozity málem okousali všechny nehty, ale stálo to za to. Pokud hledáte inspiraci pro životní sílu a odvahu, tady ji najdete! 

7. Lásku nespočítáš. Studentka Lea není jiná ze své vlastní volby – naopak, ze všeho nejradši by byla stejná jako ostatní. Normální. Jenže to jí její obsesivně-kompulzivní porucha nedovoluje. A tak se na ni spousta lidí dívá jako na blázna. Včetně frajírka Jaye, který má svých starostí dost i bez toho, aby se mu do cesty pletla tahle „bláznivka“, přerovnávala mu byt, vytahovala spotřebiče ze zásuvky a počítala všechno kolem sebe, od hrášku na talíři po počet fotek na stěně jeho pokoje. Jenže pokud nechce Jay skončit ve vězení, bude muset Lee pomoct. I když se skřípajícíma zubama… 

8. Pozlacené. Na závěr jsme si nechali skutečnou bojovnici. Šestnáctiletá Deka už dávno ví, že se liší nejen od svých vrstevnic ve vesnici, kde vyrůstá, ale i od všech ostatních lidí. Což v prostředí tvrdého patriarchátu může vést jen k jediné věci – zavržení. A zavržení se v tomhle světě rovná smrti. Jenže brzy se zjistí, že Deku není zase tak snadné zabít. A vlastně ani žádoucí. Zvlášť když se objeví tajemná žena, která jí nabídne místo v elitní armádě dívek s magickým nadáním. I když to není život, o kterém Deka snila, na tuhle nabídku kývne. A brzy se ukáže, že přesně to byl její osud. 

Našli jste inspiraci u některé z našich originálních, svéhlavých a jedinečných hrdinek? Se kterou byste se chtěli kamarádit a která vám naopak vůbec není blízká? Napište nám, jsme moc zvědaví.