Antihrdinové

Aktuality Knižní novinky

Odpadlíci, outsideři, občas záporáci se vším všudy. Pohybují se na hraně zákona i za ní. Bad guys, bad girls, bad kids. Zkrátka žádní Mirkové Dušínové – ale i přesto jim držíme palce. Proč? Protože antihrdinové (it´s me, hi) jsou zkrátka přitažliví. A nemyslíme tím jenom vzhled (i když ten většinou taky stojí za to). Myslíme tím tu auru nebezpečí, drzosti a sebejistoty, která se kolem nich vznáší. A kteří antihrdinové a antihrdinky patří k našim nejoblíbenějším?

Jakmile si vypěstujete odpor k „Mary Sue“ a „Gary Stu“ postavám (fiktivní knižní hrdinky a hrdinové, kteří jsou autorem vykreslení nerealisticky, bez negativních vlastností a slabých stránek – díky, Wikipedie), nic neoceníte víc než správného antihrdinu. Takového, který sice nedodržuje pravidla, ale není to žádný zloduch od přírody. Není to žádný sociopat a pro lidi, na kterých mu záleží, by se rozkrájel (případně někoho jiného, když na to přijde). Tihle antihrdinové obvykle mívají temnou minulost a těžké dětství, ale právě proto s nimi dokážeme soucítit a jejich chování chápat. A svým způsobem i omlouvat. Zvlášť když ti „kladní“ hrdinové, proti kterým stojí, většinou patří ke zkorumpované společenské smetánce. A kterých pět antihrdinů z našich knih jsme si oblíbili nejvíc? 

1. Kaz Brekker. Je vůbec možné začít někým jiným? Kaz Brekker je prototyp všech antihrdinů, které nemůžete nemilovat. Temný, uzavřený, zahořklý – ale pokud čtete mezi řádky, vidíte, že je zároveň plný emocí, je věrný svým přátelům a kromě pomsty mu občas jde i o nějaké to vyšší dobro. A když se spojí se zbytkem svojí skupiny šesti Vran, je tahle partička k nezastavení. P.S. Pokud jde o Grishaverse (a nejen o něj), dýchá Kazovi hodně na záda Temnyj – toho jsme ale s těžkým srdcem diskvalifikovali, protože nám přece jen přišel až moc „anti“ a málo „hrdina“.  

2. West. Nemusíte být nutně fanoušky Angeliky, abyste milovali piráty, bukanýry a nebezpečné námořníky plavící se po rozbouřených vodách. I když právě u „markýzy andělů“ to možná všechno začalo. Každopádně, než sklouzneme do sentimentality… West z příběhu Fable – Mezi zloději je mnohem víc sexy než kulhavý Peyrac a vy budete jemu i jeho posádce držet palce, co to půjde. A opuštěné Fable samozřejmě taky. Bonus téhle knížky? Jeden z nejúžasnějších prvních polibků, o kterém jste kdy četli 😉. 

3. Scarlett McCainová. Pokud se kniha jmenuje Psanci Scarlett & Browne, je celkem jasné, že nebude zrovna o studentech nedělní školy. A že se pravděpodobně – nějak – bude tematicky točit kolem Divokého západu. Ačkoli se děj tohohle postapo příběhu odehrává v Anglii, přírodní katastrofa ji z civilizované země proměnila v pořádně divoké prostředí. Prostředí, kde pro to, abyste přežili, musíme mít dost ostré lokty. Což jako psankyně, pistolnice a bankovní lupička v jednom Scarlett určitě má. Na rozdíl od nevinně působícího Alberta Browna. Co se stane, když se tihle dva náhodou potkají? Na to už budete muset přijít sami. 

4. Keralie Corringtonová. Šestnáctiletá Keralie možná vypadá jako neviňátko, ve skutečnosti je ale jednou z nejschopnějších zlodějek a lhářek v Quadaře. Varin je naproti tomu jejím dokonalým protikladem – poctivým a bezúhonným občanem, pro něhož má pravda cenu zlata. Jenže když jde o život královen a o budoucnost celého království, musí tihle dva nepravděpodobní partneři spojit síly. Bude to ale stačit, aby v Quadaře nakonec nebyly Čtyři mrtvé královny

5. Alex Sternová. Začali jsme s Leigh Bardugo a taky s ní skončíme. Hrdinka jejího dark academia románu pro dospělé Devátý spolek je totiž podobně poznamenaná jako Leighini young adult hrdinové. Alex Sternová je jiná než ostatní prváci na Yale. Jako jediná přežila děsivý masakr, a i když nedokončila střední školu, dostala nabídku na téhle prestižní univerzitě studovat. Volná vstupenka mezi elitu má ale háček. Během studia musí monitorovat podezřelé aktivity zdejších tajných spolků. Což by nebylo snadné, ani kdyby přitom nebojovala se svými vlastními démony – natož s těmi cizími. Nebo snad skutečnými? 

Tak tohle byl žebříček našich pěti top antihrdinů a antihrdinek. Koho byste na svůj seznam zařadili vy? Podějte se s námi, budeme rádi.