Workshop pro začínající autory

Zprávy z redakce Soutěže

Jak už jsme avizovali v lednovém článku „Hledáme nové autory“ a jak je jasné i z počtu českých debutů a z neustále pokračujících ročníků soutěže Hvězda inkoustu, u nás ve Fragmentu jsou tuzemským autorům dveře otevřené. O tom se během června přesvědčily i tři začínající spisovatelky, které se zúčastnily prohlídky redakce a zároveň workshopu tvůrčího psaní vedeného naším redaktorem Vojtou Záleským.

Cílem bylo nejen prohloubit spolupráci a zaháčkovat si nadějné talenty (ano, přiznáváme, dělali jsme to i ze zištných důvodů 😊), ale také představit autorům naši práci coby literárních redaktorů a připravit je na to, co od nich redaktoři můžou při úpravě rukopisu očekávat. Vojta si pro zúčastněné připravil minikurz tvůrčího psaní a ukázal jim, jak o knize přemýšlet jako spisovatel a jak svůj rukopis doladit tak, aby byl pro redaktora, který ho bude posuzovat, zajímavý.

Této první, pilotní schůzky se zúčastnily tři autorky – Hannah Bokondas, Aneta Hastíková a Zuzana Pokorná. Všechny už dříve poslaly rukopisy do soutěže Hvězda inkoustu, a právě tady si je Vojta vytipoval jako talenty pro potenciální spolupráci. A jak se těmto začínajícím autorkám workshop líbil? To asi nejlépe popíšeme, když odcitujeme jejich vlastní slova.

Zuzana: „Workshop byl skvělý a jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit. Dostala jsem spoustu cenných rad a věřím, že mi do budoucna pomohou. Díky schůzce jsem začala o svých příbězích důkladněji přemýšlet a uvědomila jsem si, jak je důležité při tvorbě myslet i na čtenáře na druhé straně.“

Aneta: „Ze všech koutů internetu mohu čerpat dobré rady, jak na to, ale málokdy se dozvím něco konkrétního. Otevřel se přede mnou svět, do kterého jsem vždycky toužila nahlédnout, dostala jsem mnoho cenných rad a na konci celého posezení už jsem téměř ani v myšlenkách neunesla to, co jsem bleskurychle potřebovala ve svých knihách přepsat.“

Hannah: „Od schůzky s redaktorem jsem se bála cokoliv očekávat. Ve výsledku byly ale obavy všeho druhu naprosto zbytečné – šlo o velmi příjemné posezení s redaktorem i jinými autory. Nejprve nám pan Záleský předložil proces tvorby knihy z pohledu redaktora, což minimálně pro mě bylo cenné nahlédnutí za oponu práce v nakladatelství. Popsal nám celý proces vybírání nových rukopisů včetně častých chyb začínajících i zkušenějších autorů při zasílání rukopisu. Celé setkání díky dotazům na vlastní kreativní proces a naše příběhy, které zatím teprve kulhají, působilo vřele, a ne jako seminář o tvůrčím psaní, který postupuje podle na minutu naplánovaného rozvrhu. To jedno dopoledne mi dalo mnohem víc než zmíněné semináře. Mohla jsem se zeptat na cokoli, co mi už delší dobu strašilo v hlavě, a pokaždé se mi dostalo nejen odpovědi, ale i nápadu k řešení. Inspirace se po dlouhé době probudila k životu a nutila mě kmitat mezi posloucháním ostatních a zapisováním poznámek. Ke konci setkání jsem musela nápady psát na druhou stranu papíru a hned v tramvaji jsem začala ťukat další a další do mobilu. Takové nakopnutí ke psaní jsem potřebovala a mnohokrát za tuto šanci redakci děkuji.“

A protože tohle setkání nabilo energií a novými nápady nejen autorky, ale i nás, rozhodli jsme se, že na podzim uspořádáme další workshop – a nabízíme možnost zúčastnit se ho i dalším začínajícím spisovatelům. A jak se můžete ucházet o jedno ze čtyř volných míst, která jsou na tento workshop k dispozici? Stačí vyplnit formulář pod tímto článkem, poslat nám ukázku své tvorby a potom si držet palce. Čas na vyplnění formuláře máte do konce srpna. Během září se pak vybraným zájemcům ozveme a naplánujeme s nimi podrobnosti.

Pokud byste chtěli nasbírat inspiraci k tvůrčí činnosti a motivovat se k přihlášení na workshop, podívejte se třeba na rozhovory s autory, kterým už u nás kniha vyšla – Alešem Divišem, Lucií Ortegou, Martinou Miou Svobodovou a Sam Xabyssus, nebo si přečtěte článek o tom, jak jsme společně s autory ladili knihy Hvězdopravec a Moje cesta do fantazie. A kdo si chce udělat ještě větší náskok a splnit si přes léto nějaké tvůrčí domácí úkoly, může si přečíst naše starší články o tom, jak se stát spisovatelem 😊.