13 knih, které si můžete přečíst na Halloween

Aktuality Zprávy z redakce

Čas letních romancí je za námi, přichází čas hororů, thrillerů, mystery příběhů a temných fantasy. Pokud si v těchhle žánrech libujete, pak si plískanice, brzké stmívání a snižující se množství slunečního svitu užíváte, protože tohle všechno tvoří ideální kulisu pro trochu toho knižního napětí. Stačí už jen přidat voňavou svíčku, teplou deku a dostatečně silnou lampičku (nechcete si přece kazit oči), a můžete se ponořit do světa tajemna.

V dnešním článku vám přinášíme hned 13 tipů na knihy, které jsou pro podzimní období – a zejména pro období Halloweenu a Dušiček – jako stvořené. Ať už máte rádi horory, fantasy, české spisovatele, zahraniční autory, standalony nebo série, pro každého z vás je v tomhle seznamu alespoň jedna knížka. Tak pojďme na to! 

 • Temné a kruté lži – Tenhle mysteriózní thriller vyšel před necelým rokem a okamžitě si našel celou řadu nadšených čtenářů. Pokud si chcete přečíst o partě teenagerů z tajemstvím opředeného městečka La Cachette uprostřed močálů, z nichž každý si nese nějaké ty šrámy z minulosti, je pro vás tenhle standalone to pravé.   

 • Sestřička – Thrillery jsou pro vás slabý odvar, radši si přečtete klasický hororový příběh? Pak zkuste Sestřičku. Díky téhle knížce zjistíte, že byste možná měli začít věřit na duchy. A taky se připravit na to, že nenávist je nesmrtelná. A že staré domy mají vždycky minulost – jen někdy je lepší nevědět jakou. 

 • Noci běsů – Druhý román Kateřiny Šardické, která debutovala před čtyřmi roky fenomenálním Zmizením Sáry Lindertové, je úplně stejně dobrý jako autorčina prvotina. Pokud jste si tedy její styl zamilovali už v minulosti, Noci běsů si rozhodně nenechte ujít. Tahle kniha je navíc v české YA tvorbě unikátní, protože se ji podařilo prodat do USA, kde sbírá nadšené ohlasy. A máme k ní i knižní trailer! Jestli vás nenaláká ten, tak už nic. 

 • Všechna ta těla – Kendare Blake nenapsala jen oblíbenou fantasy sérii Temné koruny, ale „odskočila“ si i do žánru YA thriller, a to standalonem Všechna ta těla. Tajemné vraždy, podezřelá dívka, syn šerifa, který sní o práci novináře… Když se tohle všechno spojí, vznikne z toho výbušná směs plná krve a napětí. 

 • Strážkyně brány – Dědictví – Pro fanoušky duchařských historek a prolínajících se světů živých a mrtvých je tu kniha Strážkyně brány – Dědictví. Připojte se ke studentce univerzity Jess, která vidí duchy, její neurotické spolubydlící Tie a lovci duchů, profesoru Piercovi, a zjistěte, jestli setkávání s duchy je teprve začátek Jessina příběhu – nebo jeho konec. 

 • Balada mrtvého světa – Jestli si nějaký román říká o přečtení na Halloween už jen svým názvem, pak je to Balada mrtvého světa. A samozřejmě taky Syn podsvětí, o kterém bude ještě řeč o pár řádků níž. Balada mrtvého světa je další příběh z pera Alžběty Bílkové, která stejně jako Katka Šardická debutovala vítězným rukopisem v naší literární soutěži Hvězda inkoustu. O tom, že jsme se při výběru nespletli, svědčí i to, že Bětce už u nás vyšly tři knížky – a na čtení během pošmourných (pod)zimních večerů se hodí všechny. 

 • Touha – Upíři, vlkodlaci, draci, čarodějové, internát plný monster a jedna „obyčejná“ dívka, která se řízením osudu (nebo šikovným taháním za nitky někoho reálnějšího?) na tuhle školu dostane, to je prostě must-read. Žánr dark academia teď frčí, a pokud ho máte rádi i vy, určitě si tenhle začátek šestidílné série nenechte ujít. Na druhý díl nebudete muset čekat dlouho, Vztek vychází už na konci listopadu.  

 • Syn podsvětí – Hluboko v temnotě hledá vše, co má být nalezeno… No řekněte, nenalákal vás na čtení už jen tenhle úvod? Pokud ne, tak vás určitě naláká fakt, že jde o další knihu ze světa Dcery zimy, moderní fantasy vycházející ze slovanské mytologie, kterou napsala Vladimíra Šebová. S touhle úžasnou slovenskou autorkou jsme se potkali i na letošním HumbookFestu a moc jsme si to užili.  

 • Nezkrotná magie – Obálku téhle knížky úplně zbožňujeme a právě teď zabírá v naší redakční knihovně protekční místo, protože nás okamžitě skvěle vyladí na podzim, večerní procházky lesem (i když ty možná po rereadingu všech výše zmíněných knih nejsou tak dobrý nápad) a zachumlání se do kožešiny (samozřejmě umělé). Láska, smrt, nebezpečí, temná magie… lepší koktejl než Bloody Mary. 

 • Brána pekel – Leigh Bardugo rozhodně umí vytvářet napětí, a když se ze světa young adult literatury vydá do vod new adult fantasy, můžete si být jistí, že tyhle vody budou pěkně temné. V pokračování Devátého spolku se Alex Sternová vydává do samotného pekla, aby z něj dostala Darlingtona. Možná přitom ale probudí k životu síly, se kterými není radno si zahrávat… 

 • Trnitá kletba – Debut talentované mladé autorky Anežky Kočové vás zavede do světa Plantae – dřív nádherné říše plné života, která ale začíná chřadnout. Voda se vytrácí, lesy mizí, půda přestává plodit. A nedostatek zdrojů vede k bojům mezi provinciemi. Samotný příběh není tolik temný, jako ostatní na tomhle seznamu, ale obálka vás určitě na Halloween naladí ze všech nejlíp. 

 • Soumrak Edenu – Podobně jako Bětka Bílková píše i Lucie Ortega příběhy s temnějším laděním. Její nejnovější fantasy román vás přenese do světa Edenu, dva tisíce let po odchodu andělů, do období postupujícího úpadku. Pravověrní z něj viní Heretiky a jejich zapovězenou magii, napětí mezi oběma skupinami stoupá. A uprostřed toho všeho se nachází chrámová tanečnice Ada, která tají své heretické kořeny. O napětí v tomhle příběhu rozhodně nouze nebude. 

 • Tajemství domu Thornů – V klidu vás nenechá ani jednohubka s tajemnou atmosférou Tajemství domu Thornů. Margaret Rogersonová vyslyšela přání čtenářů a vrátila se k příběhu Elisabeth, Nathaniela a Silase v téhle doprovodné novele. Jaké záhady se ukrývají za zdmi Thorn Manor? A proč nechtějí tyhle zdi pustit své obyvatele ven? Stačí přelouskat dvě stě stran, a budete vědět… 

I když je tenhle seznam už tak dost dlouhý – samotné nás překvapilo, kolik t(aj)emných příběhů jsme vydali – nedá nám to, abychom nepřidali ještě jeden, a to Světla nad Prahou. Pokud chcete poznat uličky Prahy z úplně jiného úhlu pohledu a za sychravých večerů během procházek podezřívavě nakukovat do temných zákoutí a špicovat uši, jestli neuslyšíte plíživé kroky bludiček a upírů, přidejte tuhle knihu na svůj to-read list. Rozhodně neprohloupíte!