TOP 5 – Království

Aktuality Zprávy z redakce

Existují knižní království, ve kterých bychom s chutí prožili pár týdnů (nebo i celý život), a pak taková, kam bychom se nechtěli dostat ani za nic – zejména do některých jejich částí. Ať tak či tak, pokud v nás nějaká fantasy říše vyvolává podobné pocity, znamená to, že ji její autor popsal víc než perfektně. Která fantasy království jsou za nás ta nejzajímavější? Tady je jejich seznam.

Orleans – Na první pohled se může zdát, že žít tady je (zejména pro ženy) splněný sen. V Orleansu totiž existují takzvané Krásky – dívky, které dokáží svým dotykem měnit vzhled ostatních. Chcete plnější rty? Užší boky? Jemnější linie obličeje? Nic není problém. Pokud na to tedy máte! Jednou z Krásek je i Camellia, kterou do svých služeb povolá samotná královna. Ale jak Camellia brzy zjistí, štíhlejší pas ani čelo bez vrásek nejsou to, co po ní královna bude chtít… 

Fennbirn – Na tomhle ostrově, odděleném od okolního světa tajemnou mlhou, se každou generaci rodí královská trojčata – tři princezny. Ty ale netráví dospívání společně hraním her, vyšíváním nebo učením se na loutnu. Vyrůstají každá zvlášť a učí se jediné – jak zabít své sestry. Na trůn totiž může nastoupit jen jedna. Bude to v téhle generaci travička Katharina, vládkyně živlů Mirabella, nebo naturalistka Arsinoe? To zjistíte, když si přečtete sérii Temné koruny. 

Evalon – Evalon je jedním z království nacházejících se na světadílu Wenderall. Jednotlivá království mají své neshody a rozbroje, ale na jednom se shodnou – na důležitosti Zalindova, vězení pro ty nejhorší zločince ze všech říší. Evalonská královská rodina má nicméně své pochyby o tom, jestli tohle vězení plní správně svůj účel. Stejně jako mají své pochyby rebelové, kteří se začínají sdružovat napříč královstvími. A uprostřed toho všeho stojí Kiva – mladá dívka, která měla před lety tu smůlu, že se ocitla ve špatný čas na špatném místě. Dokáže se postavit osudu a vybojovat si své místo na místo? To zjistíte v sérii Ranhojička. 

Plantae – V téhle říši hrají hlavní roli rostliny, které mohou obyvatelé díky přízni bohyně Flory pěstovat a ovládat pouhou silou vůle. Tedy… až donedávna mohli. Teď umírají lesy, květiny nekvetou a půda přestává plodit. Nedostatek surovin vede, tak jako tomu bývá, k bojům mezi obyvateli. Zatímco Potravináři z Východu a Parfumisté z Jihu se vyhřívají ve světle královské přízně, Vojáci ze Západu a Traviči s Léčiteli ze Severu jsou vytlačeni na okraj společnosti. Travičkou by se chtěla stát i osmnáctiletá Convallaria Leroyová. Zdá se ale, že namísto toho skončí její život na popravišti. Dokud se neobjeví guvernér Západu s nabídkou, jež se nedá odmítnout. Odhalí Convallaria příčiny Trnité kletby a zachrání sebe i království, nebo její život přece jen skončí katovou rukou? 

Lotosová království – Čarodějnice, královny, vražedné horské průsmyky, nehostinné pouště, draci, smrtící žoldáci a tajemné úkoly vedoucí hlavní hrdiny do nebezpečí – to vše najdete v sérii Království lotosu. Tahle epická fantasy od Elizabeth Bearové, držitelky ceny Hugo, se řadí do žánru high fantasy a provede vás jedním z nejzajímavějších světů, na který jsme kdy v tomhle žánru narazili. Vydejte se s Gagem a Smrťákem na cestu, na kterou nikdy nezapomenete. 

Fantasy království, o kterých stojí za to číst, je ale mnohem víc než jen těchhle pět. To rychle zjistíte, když se pustíte do knih jako Laskavý jed, Prokletý trůn, Krvavý lístek, Barva draků, Z krve a popela nebo Magie havranů. Užijte si putování po říších, kde nic není nemožné, a dejte nám vědět, která se vám líbila nejvíc.