Putovní fantasy | nakladatelství

Putovní fantasy

Aktuality Zprávy z redakce

Dny se zkracují, počasí zhoršuje, vánoční shon se blíží a na nějaké velké výlety už to nevypadá. Abyste nevyšli ze cviku a podívali se někam alespoň na stránkách knih, připravili jsme pro vás seznam našich „putovních fantasy“. Jak prohlásil náš redaktor Vojta, fantasy žánr se už ze své podstaty týká objevování neznámého, takže cestování bývá jeho nedílnou součástí, ale my jsme vybrali ty tituly, kde se cestuje opravdu hodně… a daleko… a nebezpečně. Tady je náš seznam.

Začít nemůžeme ničím jiným než Kronikami Deštné divočiny. Jestli se někde opravdu hooodně chodí, tak v téhle sérii. Pouť draků a jejich lidských průvodců je plná nástrah, nebezpečí a překvapení všeho druhu. A mnozí na ní objeví i něco, co nejspíš vůbec nečekali – sami sebe. Velké putování je i součástí série Království lotosu. V té musí Gage doručit zprávu od mocné kouzelnice z Messaline. Společnost, a především ochranu mu má na cestě dělat Mrtvý muž. A je jasné, že když vás má bránit někdo s tímhle jménem – a to ačkoli vy sám jste kvalitní žoldák –, nebude to žádná procházka růžovým sadem. Poslední knihou z naší edice Pendragon, která dobře spadá do tohoto výběru, je Zarua – ztracené město. Výhodou téhle knihy je, že se jedná o stand-alone, takže pokud si chcete putování užít „jen tak akorát“, sáhněte po ní.

Hodně se putuje a cestuje nejen v klasické fantasy (jejíž zástupce jsme vám představili v předchozím odstavci), ale i v knihách českých autorů. Připojit se můžete třeba k otrokyni Taře v Prokletém sněhu, ke čtveřici nesourodých hrdinů v Přízracích noci, k sestrám Moraně a Vesně v Dceři zimy nebo k Nandini v Průvodkyni duší. Ta se musí vydat dokonce do Mezisvětí, aby odtamtud přivedla zemřelého císaře. A možná přitom zachránila i někoho dalšího… Speciální kategorii pak tvoří kniha Život je šlehané hruškové pyré. V tomhle alegorickém putování toho sice nenachodíte tolik, ale každý krok má svůj význam – stejně jako každé místo, každý tvor a každá věc, na které po cestě narazíte.

Na závěr jsme si nechali tři YA fantasy knihy zahraničních autorů. Sestry ve zbrani a písni vyprávějí o sesterské lásce a oddanosti a o tom, co jsme schopni podstoupit pro toho, koho milujeme. Milosrdná vrána je příběh o nebezpečí, pohrdání a kruté společnosti, ale také o odvaze, síle a ochotě ujmout se vůdčí role a pokusit se změnit svět, který se k vám a vašemu okolí chová nespravedlivě. Stačí mít ty správné páky. V Laskavém jedu, naší listopadové novince, se sice neputuje celou knihu, ale závod přes poušť, který tu hraje zásadní roli, je tak vzrušující a zajímavý, že jsme tuhle knihu nemohli vynechat.

Máte rádi příběhy, ve kterých se hodně cestuje? Nebo dáváte přednost royal fantasy? Nebo je vám úplně jedno, kde se příběh odehrává, hlavně když je v něm hodně romantiky? Dejte nám vědět, jsme moc zvědaví.