MAKING OF 6: Soumrak Edenu


V dnešním článku vám opět přinášíme nahlédnutí pod pokličku tvorby knihy, tentokrát Soumraku Edenu – chystané novinky do Lucie Ortegy. Lucie se s vámi podělí o to, jak vznikala obálka téhle dark fantasy. A třeba vás i navnadí, abyste si za tři týdny tuhle novinku prohlédli v knihkupectví pěkně zblízka.

A teď už postřehy samotné Lucie: „Vytvoření knižní obálky není žádná sranda. Je to vlastně moment, kdy se pokoušíte obsah příběhu s celou jeho atmosférou vyjádřit jediným vizuálním dílem. Ačkoliv se jako základní požadavek jeví, aby obálka byla krásná, mnohem důležitější je, aby dílo skutečně vystihovala a přilákala tak jeho cílovou skupinu. Přidanou hodnotu pak vidím v tom, když na obálce funguje nějaká symbolika, kterou čtenář plně ocení až poté, co si knihu přečte. 

Zatímco u Světel nad močálem a Tmy pod srdcem jsem měla o ilustracích na obálku vcelku jasnou představu už někdy v průběhu psaní, u Soumraku Edenu to bylo těžší. Svět, ve kterém se příběh odehrává, je bohatý na zajímavé prvky, pozoruhodná místa a velkolepé scenérie, a nebylo jednoduché zvolit, které z nich vybrat. Nakonec jsem došla k závěru, že nejlépe bude příběh reprezentovat obrázek hlavní hrdinky uprostřed „bezejmenného“ davu, v pozadí s Městem nebo velechrámem a nad tím vším soumračné nebe, možná i nějaký blesk, protože ten má v příběhu také specifickou funkci. 

Dalším krokem bylo zvolit si styl ilustrace a vybrat ilustrátora. U Světel a Tmy jsem chtěla muchovský styl, ale u Edenu jsem měla jen jakousi obecnou představu, jak by měla ilustrace vypadat, ale nedařilo se mi najít žádný referenční obrázek ani ilustrátora, který takovým způsobem kreslí. Nakonec jsme s mým redaktorem Vojtou Záleským oslovili Lukáše Vašuta, s nímž mělo nakladatelství Fragment vícenásobnou dobrou zkušenost, a pro nějž jsem sepsala jak shrnutí o knížce, tak i svoji představu, co by na obálce mělo být a jak by měla působit. Snažila jsem se také popsat, jaký styl bych si představovala, ale ve výsledku jsem řekla, že hlavní je pro mě je celkový dojem.