Goodreads Choice Awards 2021

Aktuality Zprávy z redakce

Každý rok netrpělivě vyhlížíme výsledky mezinárodní čtenářské ankety Goodreads Choice Awards a držíme palce našim titulům – jak těm, které už u nás stihly vyjít, tak těm, které jsme pro vás v daném roce koupili a teď finišujeme jejich přípravu. A i rok 2021 nám ukázal, že máme při výběru autorů šťastnou ruku. Ať už jde o debutanty, nebo o zkušené bardy.

Hned dvěma z našich nejzkušenějších autorů se podařilo ovládnout dvě opravdu prestižní kategorie – Best Young Adult Fantasy & Science Fiction a Best Middle Grade & Children's. Vítězství Leigh Bardugo a její Vlády vlků, závěrečného dílu série Zjizvený král, bylo naprosto jednoznačné a my nepřestáváme být vděční za to, že jsme tuhle fenomenální autorku do své „stáje“ ukořistili právě my. Úplně stejně vděční jsme i za Ricka Riordana, jehož novinka Dcera hlubin sice vyhrála jen o prsa, ale vyhrála. Rick tak obhájil loňské vítězství v této kategorii, které v roce 2020 ukořistil díky poslednímu dílu úžasné série Apollónův pád

Mezi nejlepší young adult tituly loňského roku se probojovaly i The Gilded Ones (u nás vyjdou v dubnu) a Namesake (druhý díl série Fable – mimochodem, na první díl se můžete těšit už tenhle měsíc). The Gilded Ones (které u nás vyjdou pod názvem Pozlacené) se kromě toho umístily i v kategorii Best Debut Novel, a to na krásném pátém místě.  

Na stupně vítězů se probojovala taky série Z krve a popela – loni vyhrál první díl téhle série (From Blood and Ash) kategorii Romance, letos se třetí díl (The Crown of Gilded Bones) umístil na bronzové příčce v kategorii Best Fantasy. A abychom nezapomněli – krásné deváté místo v kategorii Best Middle Grade & Children's obsadil titul Aru Shah and the City of Gold – čtvrtý díl série Aru Šah, kterou doporučuje sám čerstvě korunovaný král middle grade Rick Riordan. Pokud vám tedy unikl první díl (Aru Šah a konec času), který u nás vyšel už v roce 2019, je nejvyšší čas to napravit. 

Chcete porovnat letošní výsledky s těmi loňskými? Celkový přehled všech kategorií Goodreads Choice Awards 2021 najdete tady. Na to, jak si fragmentí tituly vedly v loňském ročníku, se můžete detailně podívat sem