Vybíráme novou hvězdu


V polovině ledna skončila uzávěrka naší každoroční literární soutěže a my teď vybíráme novou spisovatelskou hvězdu – Hvězdu inkoustu. Letos šlo už o osmý ročník a zdá se, že jeho téma dark academia mezi autory slušně zarezonovalo.

Přišlo nám totiž úctyhodných čtyřicet čtyři rukopisů, většina z toho od začínajících autorek. Tahle možná trochu nudná, ale užitečná statistika ukazuje, že mužští autoři do soutěže stále přispívají sporadicky – konkrétně do letošního ročníku poslali rukopis tři spisovatelé. Letošních čtyřiačtyřicet rukopisů ale není rekord, ten stále drží ročníky pět a šest s třiapadesáti a dvaapadesáti rukopisy. 

Téma osmého ročníku byla dark academia, tedy specifický (zejména YA) žánr, který kombinuje prvky gotiky, mysticismu a esoteriky ve školním prostředí a často se pojí s kriminální zápletkou. Že jde o námět populární, dokazuje nejen obliba už vydaných zahraničních knih na toto téma – například Devátý spolek a jeho nedávné pokračování Brána pekel od Leigh Bardugo –, ale i zájem začínajících spisovatelů, kteří se soutěže zúčastnili. Mimochodem, na podzim chystáme novinku od populární Lynette Noni (autorky série Ranhojička), která se také odehrává na magické akademii. 

V nejbližších dnech čeká naši redakci úkol vybrat tři finálové rukopisy, které poputují k porotě ve složení Vojtěch Záleský (literární redaktor), Lucie Ortega (spisovatelka) a Martin Bečan (spisovatel). Slavnostní vyhlášení se odehraje na letošním Světě knihy v rámci Humbook Stage a vítězný rukopis se přidá k předchozím už šesti vybraným knihám z téhle naší oblíbené edice. Tak si na něj počkejte – určitě bude stát za to 😉.