Tipy na dětské vánoční knihy

Aktuality Zprávy z redakce

Naši redaktoři, kteří se specializují na dětské knihy, si pro vás připravili výběr toho nejlepšího, co můžete darovat svým dětem / mladším sourozencům / vnoučatům / synovcům či neteřím k Vánocům. V našem výběru najdete všechno pro čtenáře od pěti do patnácti let, od komiksů až po fantasy romány.

Pro ty, kteří mají rádi sérii Alchymistova šifra, doporučuje náš šéfredaktor Jakub knihu Zloději stínu – Pod ochranou lišky, další dobrodružnou sérii od Kevina Sandse, jejíž druhý (a zároveň závěrečný) díl vyjde už příští rok. Další Jakubovou srdcovkou je Jasmína – lovkyně záhad, kouzelný příběh s nádhernými ilustracemi pro všechny milovníky komiksů s touhou po dobrodružství v srdci. Už jsme vydali dva Jasmíniny příběhy a v příštím roce se můžete těšit na třetí. Posledním Jakubovým tipem je Zvířecí detektivka – Ve vlčím doupěti, knížka pro děti s povedenými ilustracemi, ale hlavně plná humoru a vtipných slovních hříček, takže se při jejím čtení pobaví celá rodina. 

Další várku tipů si připravila naše výtvarná redaktorka Romana. Její láska k nádherně zpracovaným publikacím se ve vánočním výběru projevila hned dvěma zástupci – nádhernou sbírkou Indigové pohádky – Kniha druhá (malou výtvarnou „galerií“, ve které každou pohádku ilustrovala jiná výtvarnice a kde se v jednotlivých příbězích oslavuje lidská kreativita, svoboda a individualita) a úžasnou monografií (nejen) pro všechny milovníky letadel a modelářství Jaroslav Velc – V oblacích. Ikona letecké ilustrace Jaroslav Velc se svými dokonalými obrazy zapsal do srdce mnohých leteckých modelářů a fanoušků aviatiky všech generací, takže kompletní monografií jeho díla potěšíte jak malé kluky, tak i jejich tatínky a dědečky. Kromě výtvarně zdařilých publikací ale Romana miluje i dobře napsané middle grade příběhy, a proto by všem mladým čtenářům chtěla doporučit knihy Stránky & spol. – Tily a knižní tuláci a Molly a kočičí kavárna. Stránky & spol. se v zahraničí řadí mezi nejúspěšnější série současnosti. Jejich autorka Anna Jamesová totiž zpracovala téma vstupování do knižních příběhů a knižních postav do našeho světa svěže, čtivě a originálně. Pokud se vám líbila Země příběhů, seznamte se i s Tily, bude to stát za to! Příběh kočičky Molly je pak určený všem milovníkům zvířat, zejména těch chlupatých a mňoukajících. 

Redaktorka Jitka vybrala typické vánoční tituly, které naladí na vánoční strunu děti i jejich rodiče. Pro nejmenší doporučuje knížku Nejkrásnější dárek, milý veršovaný příběh o dvou kamarádech, myšákovi a medvědovi, kteří milují Vánoce a rozhodnou se, že tentokrát medvěd vynechá zimní spánek a svátky oslaví společně. Druhou knížkou, která vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru, jsou Malvínčiny Vánoce, příběh zvědavé lištičky, která nahlíží do lidského světa a objevuje vánoční zvyky. Dětem a rodičům, kteří mají rádi klasické pohádky se statečnými princi a krásnými princeznami, čerty, vodníky či anděly, doporučuje Jitka Adventní pohádky. Dvacet čtyři pohádek vás přenese do světa čar a kouzel a zpříjemní čekání na Ježíška. Pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o vánočních zvycích, tradicích, pověrách či o tom, jak se vánoční svátky slaví jinde ve světě, je určena kniha Vánoce – historie, zvyky, tradice. Najdete v ní i několik receptů a pranostik, které se k tomuto nejoblíbenějšímu ročnímu období váží. 

Vánoční tipy redaktorky Katky v sobě zahrnují od všech žánrů něco. Najdete v nich tituly pro milovníky přírody a zvířat, jako třeba encyklopedii Objevuj svět zvířat – Podivní, divocí, úžasní!, ale i pro malé detektivní amatéry. Těm by se mohl zalíbit Lovec záhad Artie Conan Doyle nebo oblíbená série knih Případy pro W+W. Pro začínající čtenářky je pak Katčiným tipem malá čarodějka Anna Kadabra, která obvykle všechno zbabrá. 

Poslední várku tipů si pro vás přichystala Ivana. Komu se stýská po vůni léta a prázdninách na venkově, určitě si rád přečte knížku Korálky z rybízu. Děti budou v téhle knize společně s hrdiny Cyrilkem a Mínou objevovat tajuplný svět lesa i okolních zahrad, poznají, jak důležité je přátelství, odvaha a důvěra. Dospělí si zase rádi zavzpomínají na svá dobrodružství a prázdniny u babiček. Malým čtenářům, kteří mají rádi humor a napětí, Ivana srdečně doporučuje už třetí dobrodružství holčičky Bětky, která rozumí řeči zvířat. Bětka má v zoo stále napilno – sotva zachránila malého lachtánka Tondu, začne se podivně chovat opička Fanča. Co může mít Fanča za lubem? To zjistíte v knize Příběhy ze zoo - Opička neposeda. To, že stěhování není jen přesun lidí a věcí z jednoho místa na druhé, si uvědomí děti i dospělí při čtení knížky Ahoj, tak jsem tady. Hlavní hrdince jsou teprve čtyři roky, neumí česky a musí se vyrovnat s novým prostředím, novými lidmi kolem sebe i pro ni nezvyklými vánočními tradicemi. Není to úplně jednoduché, ale Ívinka se se vším postupně statečně vypořádá... Poslední Ivanin tip pochází ze sekce vzdělávací literatury a je to nádherná obrázková kniha Úžasná semínka. Díky téhle výtvarně zdařilé publikaci si uvědomíte, kde všude se můžete v každodenním životě setkat se semínky, zjistíte, jaké pochoutky se z nich vyrábějí, jak vypadají semena květin a stromů nebo jak semínka klíčí. Samozřejmě, že se na stránkách této knihy dozvíte o semínkách i několik perliček z historie (například k čemu je používali naši předkové) a také zajímavosti o význačných semenech ze všech koutů světa. Pokud tedy hledáte nejen zábavu, ale i poučení, je tohle perfektní volba.