Proč milujeme Marianu Zapatu

Aktuality Zprávy z redakce

Mariana Zapata patří k nejoblíbenějším autorkám new adult romantiky nejen ve svých rodných Spojených státech, ale i u nás. A jelikož je zároveň jednou z autorek nejplodnějších, máme stále co vydávat. Tento týden u nás vychází už její čtvrtá kniha – Srdcem proti zdi – a máme pro vás skvělou zprávu. V roce 2023 se můžete těšit hned na dvě její knihy v českém překladu!

Málokterý čtenář, který má rád YA a NA knihy, asi nikdy nenarazil na jméno Mariana Zapata. Mariana napsala už 12 románů (což je v pětatřiceti letech neskutečný výkon), ze kterých se většina na goodreads pyšní minimálně čtyřmi hvězdičkami. Třeba právě Srdcem proti zdi nasbíralo od svého vydání v roce 2016 přes 150 000 hodnocení s průměrem 4,29 – a to už je co říct. Podobně na tom jsou i její tituly Kulti a S láskou, Lukov (obě přes 4,30). Rytmus, já & Malychin si drží průměr 3,98, takže jestli se vám tahle knížka líbila, nezapomeňte jí na goodreads dát plný počet hvězdiček – aby se i ona přehoupla přes magickou čtyřku. 

Občas se nás ptají, čím je Mariana Zapata tak výjimečná. Jak je možné, že její knihy lákají tolik čtenářek, i když se v nich romantický příběh vlastně opakuje podle stejného vzorce. A my říkáme – právě proto! Samozřejmě, že milujeme knížky s překvapením, šokujícími scénami a nečekanými zvraty, ale když jde o romantiku, chceme hlavně jedno – jistotu, že to dobře dopadne. A když je příběh dobře vystavěný a autor(ka) umí psát, pak si tuhle romantiku s chutí užijeme i na pěti stech stranách (mimochodem, délku jejích románů považujeme taky za přednost, i když její dvorní překladatelka Romana Bičíková by možná měla nějaké námitky 😊. Každopádně „dobrého pomálu“ u nás v tomto případě rozhodně neplatí). 

Další obrovskou předností Mariany Zapaty je, že si umí vybrat zajímavé a čtenářsky lákavé prostředí a hrdiny, kteří se v něm pohybují – ať už jde o sportovce, muzikanty, nebo třeba motorkáře. A co je ještě důležitější – všechna tahle prostředí popisuje s takovou přesností a uvěřitelností, jako by se v nich narodila. A kdyby náhodou přece jen ne, tak si toho v zápalu čtení ani nevšimnete. Milujeme však nejenom Marianu Zapatu jako autorku, ale taky její postavy. Milé, přátelské, upřímné, občas svéhlavé a trochu sprosté, rozhodně ne dokonalé, ale naprosto a stoprocentně lidské. Se Sal, Gaby, Jasmine nebo Vanessou by se chtěla kamarádit každá z nás v redakci. A Kulti, Saša, Ivan a Aiden jsou tak neodolatelní bručouni, že od těch bychom pozvání na rande rozhodně neodmítly 🧡. 

Zkrátka a jednoduše, důvody, proč milujeme Marianu Zapatu, bychom tu mohli vypisovat do večera, a pořád by to nestačilo. Teď nás ale zajímá, proč milujete Zapatu vy. Je to ze stejných důvodů, které jsme tu zmínili? Nebo máte nějaké jiné? Určitě nám dejte vědět. Jsme moc zvědaví, čím si získala právě vaše srdce…