Naši vítězové v HumbookAwards 2021

Aktuality Zprávy z redakce

Minulý čtvrtek proběhlo vyhlašování cen HumbookAwards za rok 2021 a naše redakce na něm samozřejmě nemohla chybět. Hlavně proto, že jsme měli několik želízek v ohni, ale taky proto, že jsme si chtěli užít skvělou atmosféru, která na „humbučích“ akcích vždycky panuje. A nebyli jsme zklamaní ani v jednom ohledu.

V našem článku Finále HumbookAwards 2021 jsme do vesmíru vyslali přání, že bychom rádi obsadili tři první místa, a světe div se – ono to vyšlo! Nejvíc nás potěšila Jennifer L. Armentroutová, jejíž fantasy novinka Z krve a popela získala prvenství nejen v kategorii Nejlepší fantasy nebo sci-fi kniha roku, ale vyhrála i hlavní ocenění Kniha roku. O třetí zlato se pak postarala Vláda vlků (od úžasné Leigh Bardugo), která zaujala většinu čtenářů a čtenářek svou do detailů propracovanou obálkou. 

Kromě tří prvních míst jsme ale „na bedně“ obsadili i spoustu dalších pozic. V kategorii Nejlepší fantasy nebo sci-fi kniha roku jsme dokonce získali všechna tři první místa – stříbro si vybojoval standalone Kouzla rodu Thornů (který skončil v těsném závěsu na stříbrné pozici i v kategorii Kniha roku) a bronzovou příčku obsadila Vláda vlků. Dařilo se jak našim novým autorům, tak těm už dobře známým – důkazem je třeba Lin Rina (autorka Kronik prachu), jejíž Limea obsadila třetí příčku v kategorii Nejlepší romantická linka. Že máme ve své „stáji“ i talentované české autory, dokázala Kateřina Ševčíková se svými Přízraky noci, které vybojovaly krásné druhé místo v rámci souboje českých knih. Stejnou pozici obsadila i Dcera zimy od Vladimíry Šebové v kategorii Nejhezčí obálka roku. 

Jak je vidět, fantasy nám jde výborně, a to jak v rámci převzatých titulů, tak těch domácích. V čem trochu pokulháváme za našimi kolegy z CooBoo (tímto ještě jednou posíláme srdečné gratulace), jsou contemporary příběhy. I díky této anketě jsme si to ale uvědomili, takže s tím můžeme něco udělat. Cíl na příští rok tedy je obsadit v téhle kategorii alespoň jednu vítěznou pozici. Tak nám držte palce, ať se to povede. A my jdeme hledat titul, díky kterému se to podaří…