Knihy v knihách

Aktuality Knižní novinky

Za léta v nakladatelské praxi jsme zjistili, že některá témata fungují na čtenáře jako magnet – a jedním z nich jsou knihy v knihách. Tohle téma má navíc velkou výhodu v tom, že funguje bez ohledu na věk. Příběhy s knižní tematikou milují předškoláci, rodiče na rodičovské i důchodci. Jestli je ale nějaká skupina, která na těchhle příbězích opravdu „ujíždí“, pak jsou to young a new adult čtenáři.

Nám v redakci láska k příběhům o knihách zůstala, takže se snažíme romány s touhle tematikou pravidelně „propašovávat“ do našeho edičního plánu. Interně jsme si tenhle široký žánr rozdělili na dvě menší skupiny – fantasy příběhy o knižních světech a „normální“ příběhy z prostředí knihomolů, knihovníků, spisovatelů a tak dále. A od obou máme rozhodně co nabídnout.

Třeba naši nejžhavější novinku, která právě míří na pulty knihkupectví – Litersum – Polibek múzy. Ta se beze sporu řadí do první skupiny, velkou roli tu totiž hrají fantasy mytologické prvky (perfektně propojené s moderním prostředím Londýna) a taky jeden dobře ukrytý knižní svět… který se moc rád míchá do záležitostí toho našeho. Zejména těch spisovatelských. Jakou roli v tom hraje studentka Malou a jak je možné, že se může mezi oběma světy volně pohybovat? To zjistíte, když si tenhle originální příběh přečtete 😉.

Do skupiny jedna řadíme kromě Litersa i další romány, které patří dlouhodobě k našim bestsellerům – třeba Kouzla rodu Thornů (Knihy, které ožívají a můžou vás i zabít? O tom si rozhodně musíte přečíst!), Strážce příběhů nebo Emmu, fauna a zapomenutou knihu. Pokud máte rádi příběhy Jane Austenové, měli byste si poslední dva zmíněné příběhy rozhodně přečíst! A jestli si občas jen tak pro radost přečtete nějakou middle grade knížku, rozhodně nepřehlédněte Stránky & spol. – Tily a knižní tuláci. Tahle knížka se hned po svém vydání stala v anglofonních zemích bestsellerem a už byla přeložena do 22 jazyků!

Od pohádkových knižních příběhů ale zpátky do reality – respektive ke contemporary a historickým příběhům. Mezi „stoprocentní“ contemporary patří rozhodně volná série „Knihomolka“, ze které jsme zatím vydali Rande s knihomolkou a Past na knihomolku. Příběhy tří kamarádek, které společně vlastní malé knihkupectví a každá z nich prožívá své vlastní milostné karamboly, vás pobaví a báječně si u nich odpočinete. Román Nejdražší Josephine se odehrává ve dvou časových rovinách – v roce 1821 a 2021. Podobně jako u populárních Kronik prachu je i tady žánrové zařazení trochu problematické, ale jde především o milostný příběh okořeněný historickým prostředím Anglie. Pokud si v televizi nikdy nenecháte ujít Město andělů, Vzkaz v lahvi nebo Dům a jezera a Cizinku máte nakoukanou od prvního dílu do posledního, Nejdražší Josephine si rozhodně užijete.

Taky patříte do klubu milovníků „knižních příběhů“? A který je váš nejoblíbenější?