Jak tvořit knižní postavy


Stvořit knižní postavy, které budou uvěřitelné, „živé“ a čtenář jim bude fandit (nebo – v případě záporáků – je nenávidět) od začátku do konce, je jedním ze základních úkolů spisovatele a je to úkol extrémně důležitý. Můžete mít sebelíp propracované prostředí, promyšlený magický systém, používat poetické obraty, ale jakmile budou vaše postavy ploché a prkenné, těžko vtáhnete čtenáře do příběhu.

Ploché postavy rozhodně nejsou problémem Elise Kovy, autorky našeho nového HumbookTipu Čarodějka – Šepot kouzel, a tak vám v dnešním článku přetlumočíme doporučení, která dala tahle zkušená spisovatelka dohromady pro ostatní autory – zejména pro ty začínající. 

Hlavní × vedlejší postavy: Ne všechny postavy v knize jsou stejně důležité, to je jasné každému. Co z toho vyplývá pro vás coby autory? Neztrácejte čas rozpracováváním a vymýšlením historie k epizodním postavám, které se vyskytnou maximálně na jedné stránce. Cenný čas raději věnujte práci na hrdinech, kteří zasahují alespoň do poloviny děje. 

Emoční dramatický oblouk: Tady zbystřete, protože emoční/citový dramatický oblouk je jedna z nejzásadnějších věcí při tvorbě postav i kompozici celého příběhu, a proto je potřeba udělat si o něm jasnou představu už před začátkem psaní. Každý knižní hrdina by se měl v průběhu děje někam posunout – a tím nemyslíme dojít z bodu A do bodu B, ale měl by se vyvinout jako člověk. Překonat traumata, objevit své silné stránky, zhojit staré rány. Nemusí se změnit kompletně, ale na konci příběhu by mělo být jasné, že došlo k zásadnímu posunu – jinak řečeno, hrdina nesmí být na konci stejný jako na začátku, musí projít nějakou emocionální změnou. 

Osobní preference: Každý člověk má něco rád, a něco zase nesnáší. A i když to, že váš hlavní hrdina nemůže vystát zvuk žabího kvákání nebo k smrti zbožňuje povidlové pirohy nemusí mít vůbec žádný vliv na děj, pro čtenáře jsou podobné drobnosti důležité, aby si k němu našel cestu. Aby ho vnímal jako skutečného člověka se vším všudy. Navíc z podobných osobních preferencí vašich postav můžou v průběhu psaní vyvstat milé, veselé, ale i dramatické momenty, které knize zase dodají něco navíc. 

Libůstky a zlozvyky: To, co platí o osobních preferencích, platí i o zvláštnostech chování. Okusuje si vaše hlavní hrdinka nehty, když je nervózní? Zadrhává některá z vašich postav, když má mluvit s autoritou? Vrtá někdo botou v zemi, jakmile se přiblíží objekt jeho zájmu? Všechny tyhle drobnosti vaše hrdiny zase trochu zlidšťují, a navíc můžou pomoct naznačit obsah děje bez toho, aby bylo nutné ho explicitně popisovat. 

Původ a startovní pozice: Spolu s emočním dramatickým obloukem je tohle asi nejdůležitější bod, který si musíte před začátkem psaní promyslet – od něj se totiž odvíjí většina motivace v jednání postav. Je někdo jedináček, nebo pochází z deseti dětí? Vyrůstal na zámku, nebo v chatrči? Měl milující rodiče, nebo byl coby novorozeně ponechaný na schodech sirotčince? Tohle všechno hraje zásadní roli a je důležité myslet na to, aby jednání postavy v knize nešlo proti logice. 

Vzhled: Barva vlasů, tělesný typ, výška nebo nejrůznější fyzické zvláštnosti jsou při tvorbě postavy pomyslnou třešinkou na dortu. Pro vnitřní motivaci hrdinů většinou nehrají zásadní roli, takže nájemný zabiják může být drobná, metr padesát vysoká černovláska s alabastrovou kůží stejně jako dvoumetrový plešoun s tetováním přes celá záda. Přesto pomáhá si fyzické atributy hlavních postav někam vypsat, aby se vám nestávalo, že se jim v průběhu děje (a to bez jakýchkoli magických zásahů) změní barva vlasů z blond na hnědou a barva očí ze zelené na modrou. 

Řídit se výše zmíněnými radami vám může pomoct v tom, aby byli vaši knižní hrdinové zase trochu komplexnější, reálnější a uvěřitelnější. Jak ale Elise Kova zdůrazňuje, neexistuje žádný špatný způsob, jak psát knižní postavy. Klidně je můžete objevovat za pochodu, v průběhu psaní, a je to naprosto v pořádku. Pokud ale máte rádi systematičnost a chcete si být jistí, že vaše postavy budou jednat logicky a v souladu s tím, kým (podle čtenáře) jsou, pak vám tyhle body určitě pomůžou. A kdo ví, třeba právě díky tomu vytvoříte tak skvěle propracované postavy, že v letošním ročníku Hvězdy inkoustu vyhraje váš rukopis 😉.