8 důvodů, proč si přečíst Pozlacené

Aktuality Knižní novinky

Minulý měsíc u nás vyšly Pozlacené – strhující YA fantasy ze světa, ve kterém rozhodně nechcete žít, pokud jste žena. A už vůbec ne, pokud jste žena, která krvácí zlatou krev. To totiž v tomhle světě znamená rozsudek smrti. A když se to nepovede, nebudete umírat jen jednou… Tahle knížka je sice místy drsná (i proto jsme v ní využili naše nové trigger warnings), ale o to víc vás zasáhne. A přesně o to v tomhle příběhu jde.

Některé fantasy knihy jako by plynuly po povrchu. Je to fajn čtení, ale nikdy se pořádně nevyděsíte, nikdy se pořádně nenadchnete, na osudech postav vám vlastně nezáleží. Až moc jasně si uvědomujete, že jde jen o fikci. U Pozlacených je to ale jinak. Tím spíš, pokud si nejdřív přečtete doslov autorky nebo si zjistíte něco o jejím životě. Pokud máte rádi silné příběhy, které vás vtáhnou, tohle je knížka pro vás. A pokud vás ani tohle nepřesvědčilo, tady pro vás máme 8 důvodů, proč Pozlacené na pultech knihkupectví rozhodně nepřehlédnout. 

  1. Magnet na ocenění. Umístění ve dvacítce nejlepších YA fantasy knih v Goodreads Choice Awards 2021, jedna z nejlepších knih roku podle Teen Vogue, okamžitý New York Times bestseller… Pozlacené sbírají jedno ocenění za druhým, a to nejen mezi odborníky na literaturu, ale hlavně mezi čtenáři. 

  2. Feminismus. Spousta lidí stále považuje slovo feminismus za nadávku, a i proto je důležité se těmito tématy neustále zabývat. Pokud bychom měli Pozlaceným přiřadit jeden přívlastek, bylo by to právě „feministický“. Tato kniha ukazuje sílu žen v jejich soudržnosti i v tom, že si samy postupně uvědomují, že na nich není nic špatného – to pouze společnost je nutí, aby si to myslely.   

  3. Opravdovost a bojovnost. S předchozím bodem souvisí i důvod číslo tři. Namina Forna se snaží nejen poukázat na drsnou realitu života, které ženy – zejména ty mladé a okolím vnímané jako „nebezpečné“ – čelí, ale snaží se je i povzbudit k činům a ukázat, že existuje jiná cesta, jiný svět. I když sama ví, že ani v „civilizované“ západní společnosti to často není o nic snadnější než v její rodné Sierra Leone. A za to před autorkou smekáme. 

  4. Tempo. Kniha má perfektní tempo – pořád se něco děje, ale zároveň nejste zahlceni přemírou vjemů. Namina Forna umí popsat nejen bitvy a tréninky, ale i vzácné chvilky klidu a rozvíjející se vztahy. Na debutující autorku je neskutečně vyzrálá a vy budete hltat každou další stránku… 

  5. Svět a prostředí. Společnost, kterou Namina Forna v Pozlacených stvořila, vás nenechá chladnými. Budete ji nenávidět, budete jí opovrhovat a zároveň vás bude fascinovat. Je to brutální, nemilosrdný svět, který je ale skvěle promyšlený a vysvětlený tak, že se nikde nebudete ztrácet. A když si uvědomíte, kolik má společného s některými částmi naší planety, můžete počítat i s pořádnou husí kůží. 

  6. Postavy s vývojem. Během knihy projde procesem vývoje, sebepoznání a uvědomění si své role ve světě nejen hlavní hrdinka Deka, ale i její přátelé. Sledovat tuhle cestu je fascinující a poučné zároveň. A možná díky ní projdete vývojem i vy… 

  7. Silná přátelství. V průběhu příběhu vznikají mezi postavami silná pouta, a to i mezi těmi, u kterých byste to nečekali. Tato přátelství jsou nejen symbolem naděje, ale zároveň jsou pro dívky z armády Pozlacených záchranná síť, na kterou se můžou vždy spolehnout. A tohle poselství o důležitosti (nejen) ženské pospolitosti je něco, co ve vás zůstane ještě na dlouho. 

  8. Bude film. A to nejlepší na konec – Pozlacené budou i jako film. Jeho natočení se ujal producent Brad Weston, který stojí za filmy jako Revenant, Zmizelá, 12 let v řetězech nebo Sázka na nejistotu. A my už se nemůžeme dočkat, až uvidíme tuhle úžasnou fantasy na velkém plátně a Deka se přidá mezi takové hrdinky, jako jsou Katniss nebo Tris.