4 zajímavosti o Soumraku Edenu

Aktuality Knižní novinky

Letos na jaře jsme znovu ukončili jeden (a rovnou spustili další) ročník literární soutěže Hvězda inkoustu. O tom, jak tahle soutěž dokáže odstartovat vaši spisovatelskou kariéru, by vám mohla vyprávět třeba Lucie Ortega. Ta začínala před pěti lety jako „obyčejná“ soutěžící, a teď je nejen jednou z našich kmenových autorek, ale i porotkyní posledních dvou ročníků Hvězdy inkoustu. Její styl psaní i cit pro vymýšlení fantasy prostředí jsme si naprosto zamilovali, a tak bychom vám teď chtěli trochu přiblížit svět z její poslední knihy – Soumraku Edenu.

Rozdělená společnost 

Obyvatelé Edenu se dělí na dvě skupiny. Zatímco většinoví Pravověrní se ve snaze vytvořit dokonalou společnost čím dál víc propadají do totalitarismu se všemi jeho typickými rysy, volnomyšlenkářští Heretici věří ve svobodu a individuální zodpovědnost jednotlivce. Rostoucí napětí mezi těmihle dvěma skupinami tvoří v ději jeden z klíčových prvků a otevírá celou řadu vážných a v dnešní době velmi aktuálních témat. Právě charakter pravověrné společnosti dodává knize dystopický ráz a je důvodem, proč někteří čtenáři přirovnávají Soumrak Edenu k Příběhu služebnice Margaret Atwoodové nebo k Orwellovu 1984 ve verzi pro mladší. 

Svět postavený na mýtech abrahámovských náboženství 

Víte, že Lucifer je nejznámější, ale zdaleka ne jediný padlý anděl? Slyšeli jste o Shamyazovi, Pozorovatelích a Nephilim? Víte, že Kain i Ábel měli každý sestru-dvojče a v jejich sporu šlo o něco trochu jiného, než se obvykle říká? 

Známé i méně známé mýty abrahámovských náboženství tvoří historii světa Soumraku Edenu. Ostatně sami Edeňané jsou potomci padlých andělů a žen Kainova rodu a jejich datování se opírá o židovský kalendář, kdy rok nula je rokem Potopy. Nemusíte se ale bát – o víru tu nijak zvlášť nejde. Spíš o to, co dokáže náboženství napáchat, když se použije jako nástroj k ovládání mas a získání moci. 

Dva druhy magie 

Heretici praktikují dva druhy magie – nižší a vyšší. Nižší magií je označováno umění slovorytců, kteří dokáží nebeským jazykem vyrytým na hliněné předměty měnit jejich charakter a vytvářet tak například golemy. Vyšší magii pak praktikují silovodi, kteří za pomoci Metatronovy krychle, mystického objektu obsahujícího geometrický kód stvoření, dokáží měnit fyzickou realitu. Zatímco slovorytcem se může stát každý, silovod musí splňovat řadu předpokladů, aby získal k tak výjimečné moci přístup. Hlavním z nich je, že musí být potomkem serafínů. 

Hrdinka, která nechce „šťastně až do smrti“ 

Hlavní hrdinka Adeline není žádná křehká květinka. Je zvyklá dřít a má naprosto jasno v tom, že manželství a mateřství nejsou nic pro ni. Odmítá se vzdát své těžce dosažené svobody a chce se naplno věnovat tanci. Alespoň do chvíle, kdy se její život zhroutí a ona se vydává na krvavou cestu pomsty. Pak už má jediný cíl – najít a zničit vraha svých rodičů. 

Pokud se vám styl Lucie Ortegy zalíbí stejně jako nám, pak si kromě Soumraku Edenu určitě nenechte ujít ani její volnou duologii Světla nad močálem a Tma pod srdcem. Tyhle příběhy založené na prvcích slovanské mytologie, ale prodchnuté problémy současné mladé generace, rozhodně stojí za pozornost. Mimochodem, pokud byste se chtěli zúčastnit letošního ročníku Hvězdy inkoustu, Lucie Ortega si pro vás nachystala několik tipů, které se jí osvědčily a které můžeme rozhodně doporučit i my.