4 důvody, proč si přečíst Čtvrté křídlo

Aktuality Napiš knihu

Nejočekávanější překladová kniha roku 2024 v žánru romantasy je konečně tady! Tento čtvrtek oficiálně vychází Čtvrté křídlo – titul, kolem kterého se strhla neskutečná bouře jak na zahraničních, tak na českých sociálních sítích.

Zajímá vás, co je na téhle knížce tak speciálního a proč byste si ze všech fantasy příběhů měli vybrat právě tento? Tady jsou čtyři důvody. 

  1. Draci – Jestli nějaké téma prožívá super návrat do knižních světů, pak jsou to právě draci. A pokud to navíc nejsou žádní roztomilí Bucifálci, ale pořádní badass tvorové, kteří nemají problém shodit/spálit/sežrat/rozsápat nejen nepřátele, ale i vlastní slabé jezdce, pak je o napětí vystaráno po celých 536 stran. 

  2. Válečná akademie – Stejnou várku napětí vnáší do příběhu i prostředí, ve kterém se Čtvrté křídlo odehrává. Basgiathská válečná akademie není místo pro slabochy – a hodně lidí má pocit, že Violet Sorrengailová slabá je. A že eliminace slabých článků je vlastně záslužná činnost. Violet se tedy musí potýkat nejen s brutálními zkouškami pro jezdce, ale i s brutálními spolužáky, pro které je její vražda první položkou na seznamu domácích úkolů. 

  3. Vynalézavá hrdinka – Představte si, že máte od přírody slabou tělesnou konstituci, vždycky jste chtěli být písařkou, a ne bojovnicí, ale vaše matka – obávaná generálka – by vás radši viděla mrtvé než neúspěšné. A tak vás pošle do školy, kde se pravděpodobnost přežití už pouhého prvního ročníku limitně blíží nule. Abyste se z tohohle dostali s (jakžtakž) zdravou kůží, musíte být hodně vynalézaví. A to Violet Sorrengailová naštěstí je. 

  4. Romantika – Jedním z hlavních důvodů, proč čtenáři (a hlavně čtenářky) po celém světě Čtvrté křídlo tak milují, je romantická linka. Žhavá, vzrušující, nebezpečná. Protože přesně takový je i Xaden Riorson – muž, ke kterému se Violet podle varování své sestry nemá za žádných okolností přibližovat. Jenže člověk míní… a draci mění. A jiskry v tomhle příběhu nelétají jen díky nim. 

Důvodů, proč si přečíst Čtvrté křídlo, je samozřejmě mnohem víc – nádherné grafické zpracování, originální fantasy svět, super zdroj pro cosplaye (jak jste mohli vidět i na pondělním speciálním předprodeji) a tak dále a tak dále –, ale čtyřka nám přišla pěkně symbolická. Každopádně budeme rádi, když nám dáte po přečtení vědět, co na téhle knize nejvíc zaujalo vás 🐉⚔🧍‍♀️💘