Zfilmované knihy

Aktuality

Je lepší kniha, nebo film? Tuhle otázku si lidé kladou nejspíš už od první zfilmované knižní předlohy. A i když my jsme (už vzhledem ke své profesi) spíš zastánci knižních verzí, každý z nás má minimálně jeden film, který považuje za stejně dobrý – ne-li lepší – než původní knihu.

Jisté je, že každé zfilmování vzbudí vlnu zájmu o svou tištěnou předlohu, a občas se i stane, že teprve na základě úspěšného filmu vznikne kniha – tak úzce jsou tyhle dva světy propojené. A jisté taky je, že i když je člověk zapřisáhlý milovník příběhů v papírové podobě, někdy má prostě náladu na filmové plátno (potažmo televizní/počítačovou obrazovku). A my vám teď přinášíme přehled našich titulů, které si můžete užít v obou podobách.

Griša – sérii Shadow & Bone jistě netřeba představovat. Komu tenhle Netflix fenomén unikl, ten žil poslední rok nejspíš v jeskyni :D.

Letopisy Narnie – a Ben Barnes (alias Temnyj) ještě jednou, tentokrát v roli prince Kaspiana. Jen kvůli němu jsme dali rewatching Letopisů Narnie popáté.

Odkaz Dračích jezdců – Eragon bohužel na plátně nedosahuje zdaleka takové kvality jako knihy, ale pokud se rádi kocháte pěknými scenériemi, užijete si určitě i tuhle ani ne dvouhodinovou verzi příběhu odvážného mladého čeledína a tvrdohlavé dračice.

  • Hunger Games – další klasika všech YA klasik a naše guilty pleasure. I když nám Katniss občas trochu leze na nervy, stejně se těšíme, až na konci třetího dílu konečně vyšle svůj šíp… vy víte kam.
  • Upíří deníky – tenhle seriál byl neskutečný hit let 2009–2017. A i když to není herecky žádné veledílo, pohled na žíznivé bratry Stefana a Damona rozhodně stojí za to. Hned bychom s Elenou měnili…
  • Enola Holmesová – báječná Millie Bobby Brownová (znáte hlavně ze seriálu Stranger Things) se role mladší sestry Sherlocka Holmese zhostila už jednou, a letos ji uvidíte ve druhém detektivním příběhu z pera Nancy Springerové. Mimochodem – i další obsazení téhle série stojí za to. Třeba sám velký Sherlock Holmes…
  • Percy Jackson – svou filmovou verzi mají i dva z pěti příběhů Percyho Jacksona – Zloděj blesku a Moře nestvůr. Pokud máte rádi antickou mytologii smíchanou s humorem a nadsázkou, doporučujeme jako program na sobotní večer.
  • Světlo v temnotách – pokud vám nevadí vážnější témata a starší filmy, nenechte si ujít drama Tichý úkryt, natočené podle skutečného příběhu šestnáctileté Polky Stefanie Podgórské, která u sebe doma během války ukrývala třináct židovských uprchlíků.
  • Dcera čarodějky – severský fantasy příběh, který zaujme hlavně tím, že se z velké části natáčel v Česku. Užijte si pohled na Pravčickou bránu v příběhu mladé Diny, která po své matce zdědila schopnost vidět lidem přímo do duše a vyvolat v nich pocit studu za jejich činy. Což – jak se dá předpokládat – nenesou právě libě.
  • Poslední děti na Zemi – tahle vtipná knižní série se spoustou ilustrací se dočkala v roce 2019 své animované verze, takže pokud máte doma Netflix, vraťte se s tímhle bláznivým příběhem do dětských let.

Filmoví tvůrci rozhodně nezahálejí ani letos a my už se těšíme na další naše příběhy, které brzy uvidíme na plátně. Třeba na Dům na Hrabivém vrchu, Bethany a netvora (téhle úžasné série se chopili tvůrci Harryho Pottera, takže máme opravdu velká očekávání), Aleu – dívku moře nebo Psance Scarlett & Browne.

A co vy? Která kniha by si podle vás rozhodně zasloužila zfilmovat? A je nějaká filmová verze, která vás opravdu zklamala? Dejte nám vědět – těšíme se na vaše zprávy.