Zajímavosti o Klubu Klikařů

Aktuality Knižní novinky

Čtrnáctého března spatřil světlo světa třetí díl oblíbené mysteriózní middle grade série Klub Klikařů, v níž hlavní hrdinové Jirka, Lukáš a Šárka pátrají po záhadách spojených s plzeňskými padouchy a snaží se jim zabránit v jejich nezákonných aktivitách. K předchozím dvěma dílům se váže spousta zajímavostí a jejich autor Vít Martin Matějka nám některé z nich na následujících řádcích odhalil.

  1. Křestní jména hlavních hrdinů – Lukáš, Jirka a Šárka – jsou jména autorových spolužáků ze základní školy, se kterými v dětství prolézal tajemná místa v okolí. 

  2. Reálnou inspiraci mají i další postavy – třeba bezdomovec Jaroušek nebo policista Ondřej Chabada. Předobrazem strážce zákona byl autorův kamarád z rugby klubu v Plzni, který v současné době opravdu slouží v Praze, a navíc byl skutečně mezi prvním a druhým dílem Klikařů povýšen. Na fotkách ze křtu Prokletých Velikonoc je dokonce možné ho spatřit v policejní uniformě, protože knihu sám křtil.  

  3. Vrch Krkavec doopravdy skrývá podzemní prostory – mělo by se jednat o protiletecký kryt. Vstup je zazděný, ale majitel rozhledny zvažuje jeho otevření  pro veřejnost.  

  4. Most přes výpadovku na Karlovy Vary u Chotíkova, kde byla zajata Šárka v Boji o Krkavec, byl stržen. Původně mělo k Šárčině zajetí dojít na statku, kolem kterého utíkala, ale zákoutí mostu spolu se zábranami před vjezdem motorových vozidel vedlo autora k umístění scény právě sem.  

  5. V druhém díle, kdy Klikaři proniknou do velína bezpečnostní agentury, se děj odehrává ve Fodermayerově pavilonu. V této budově pracoval Vít Martin Matějka po dokončení studia medicíny jako klinický onkolog a její atmosféra se mu vryla pod kůži natolik, že neodolal a zakomponoval ji do příběhu. 

  6. Původně měli být v Boji o krkavec Klikaři po zajetí na chatě pouze svázáni. Ale občasná střelba z nedaleké střelnice vnukla autorovi myšlenku kruté hry, kterou by mohli s Lukášem, Jirkou a Šárkou padouši rozehrát.  

Pojďte se do Plzně a jejích tajemných zákoutí vrátit ve třetím dílu Klubu Klikařů. Opět se můžete těšit na nebezpečné intriky a mrazivé záhady. Tentokrát s hlavními hrdiny proniknete do labyrintu chodeb ukrytých hluboko pod městem a bude to zase jízda. Staří nepřátelé se vracejí – dokáží je Lukáš, Jirka a Šárka porazit i tentokrát? Přesvědčte se sami na stránkách Bitvy v podzemí