TOP 5 – Royal fantasy

Aktuality Knižní novinky

Tématem loňského ročníku naší soutěže Hvězda inkoustu bylo „royal fantasy“ a my už se nemůžeme dočkat, až vám v sobotu na Světě knihy oznámíme, čí rukopis vyhrál. A abychom vás na magické elementy, dvorské intriky a pořádnou dávku dobrodružství naladili co nejlépe, nachystali jsme pro vás seznam našich nejoblíbenějších knih, které se pyšní právě tímto štítkem.

A co je víc královské, magické a intrikářské než souboj o korunu tří sester, z nichž každá vládne jinou mocí? Série Tři temné koruny patří k našim nejprodávanějším (už jsme dělali tři dotisky, poslední přistál ve skladu právě před měsícem) a jediné, čeho můžeme litovat, je to, že má „pouhé“ čtyři díly. Pokud jste si ale příběhy Mirabelly, Kathariny a Arsinoe zamilovali, určitě vás potěší zpráva, že v říjnu vyjde doplňková kniha k této sérii, kde se dozvíte víc nejen o těchto královnách, ale o celém Fennbirnu.

Pořádnou dávku královské krve (a to doslova), pletich, ale hlavně sexy romantiky vám nabídne série Z krve a popela, kterou – alespoň soudě podle ohlasů čtenářek na sítích – je skoro zbytečné představovat. Nevinná (?) Poppy, svůdný Hawke, znesvářené rasy a rody, únosy, boje, vášeň… toho všeho se vám při čtení téhle série dostane vrchovatě. Autorka Jennifer L. Armentroutová má v plánu minimálně šest knih, z nichž v originále zatím vyšly čtyři. My se snažíme držet s ní tempo co nejlépe, takže v březnu jsme vydali druhý díl a třetí chystáme už v listopadu.

Další oblíbenou sérií, jejíž první díl vyšel teprve letos v lednu, je Ranhojička. Tím, že ji zařazujeme do našeho „royal fantasy“ výběru, vám možná trochu vyspoilerujeme obsah, ale tahle knížka je natolik plná překvapení, že vám jich i tak zbyde víc než dost. A to není nic proti tomu, co na vás čeká v druhém dílu. Právě jsme v redakci dočetli jeho překlad a teda – to byla jízda! Po Královně rebelů přichází Zlatá klec, a vy se na ni můžete těšit už na konci října. 

Laskavý jed je prvním dílem série, která na rozdíl od předchozích tří není tolik vidět, ale přitom není o nic míň kvalitní. O tom ostatně svědčí i hodnocení 81 % na Databázi knih. Pokud jste si ve Hře o trůny oblíbili prostředí Dorne, tahle série vás do něj vrátí. Poušť, exotický královský palác, nebezpečné ženy i muži, nemožnost věřit komukoli, protože každý vám může nečekaně vrazit dýku do zad… Jestli máte rádi napětí a překvapivé zvraty, sáhněte po téhle sérii. Druhý díl – Krutá milost – vychází právě v těchto dnech.

„And last but not least“ – Čtyři mrtvé královny. Na rozdíl od předchozích knih je tohle standalone, takže nemusíte netrpělivě čekat na další díly. A o čem že tahle kniha je? Nejlíp to shrnuje hned začátek anotace: Čtyři mrtvé královny. Tři dny na dopadení vraha. Dvě milostné aféry. Jeden šokující zvrat. Pokud máte rádi hrdinky, které nejsou žádné puťky a hodné holky, Keralii si zamilujete. Zlodějka, lhářka, podvodnice… ale možná, že se v ní skrývá i něco víc.

Při vybírání pěti nejlepších fragmentích královských fantasy jsme zjistili, že je to očividně jeden z našich oblíbených žánrů, protože kromě knih z top pětky tu máme třeba taky Milosrdnou vránu, Krvavý lístek, Prokletý trůn nebo Everless. Takže pokud je royal fantasy i váš oblíbený žánr, máte z čeho vybírat – minimálně do konce roku, kdy na vás chystáme další dávku novinek 😊.