TOP 5 (+5) sérií | nakladatelství

TOP 5 (+5) sérií

Aktuality Zprávy z redakce

Když jsme se rozhodli připravit pro vás seznam pěti nejlepších sérií, které ve Fragmentu vyšly, netušili jsme, jaký jsme si na sebe upletli bič. Zjistili jsme totiž, že u nás vyšlo tolik úžasných příběhů na pokračování, že vybrat pět – napříč všemi žánry a věkovými kategoriemi – je zhola nemožné. Nakonec jsme si s tím ale poradili. A jak? Tak trochu šalamounsky. Série jsme si rozdělili do dvou základních kategorií – dětské a young adult – a vybrali jsme pětici z každé. A tady jsou naši šampioni.

 

Young adult:

  • Hunger Games – co jiného by mohlo stát na prvním místě než Hunger Games? Milujeme knížky, milujeme filmy, milujeme soundtrack… a po loňském roce milujeme i prezidenta Snowa. Proč? Přečtěte si Baladu o ptácích a hadech a bude vám to jasné. 
  • Griša – minulý týden jsme v článku řešili Grishaverse, takže je jasné, že když píšeme Griša, myslíme Griša + všechno okolo. Spousta lidí dává přednost Šesti vranám, a my to úplně chápeme. Taky jsme to tak měli – než jsme přečetli Zjizveného krále. Tahle (multi)série je prostě čím dál tím lepší, a to nejlepší (tedy Vláda vlků) vás čeká už za měsíc. 
  • DIMILY – série DIMILY je takové naše guilty pleasure. A očividně nejen naše, protože prodeje knih Estelle Maskame jsou celosvětově fenomenální. Pokud si chcete dopřát nějaké odpočinkové letní čtení k vodě, s příběhem Eden a Tylera rozhodně neuděláte chybu. 
  • Temné koruny – magie, královny, intriky, boje… tohle všechno najdete ve strhující sérii americké autorky s jihokorejskými kořeny Kendare Blake. Čtvrtý a zároveň poslední díl série, Pět temných osudů, vyšel už v květnu, takže pokud ještě nevíte, jak skončil příběh Mirabelly, Kathariny a Arsinoe, měli byste to co nejdřív napravit. 
  • Hraju, abych žil – tahle série sice nemá nejvíc fanoušků ze všech, ale rozhodně má ty nejzapálenější. Neuplyne týden, aby nám někdo nenapsal, kdy vyjde další díl. Takže dobrá zpráva pro všechny fanoušky HaŽ – šestý díl vyjde už letos v říjnu a sedmý pro vás chystáme na jaro. 

 

Dětské:

  • Letopisy Narnie – na téhle sérii půlka naší redakce vyrostla, takže Letopisy Narnie tu rozhodně nesměly chybět. Navíc když si teď dáváme rereading a představujeme si prince Kaspiana jako Temnyje, získává tahle četba úplně nový rozměr :D 
  • Percy Jackson – tady bychom místo názvu série mohli rovnou napsat „Rick Riordan“. Ať už si vyberete Apollónův pád, Bohy Olympu, Magnuse Chase nebo Percyho Jacksona, rozhodně nešlápnete vedle. Tenhle autor prostě umí psát, a pokud máte rádi knížky nabité akcí a humorem, neměla by vám jeho tvorba uniknout. 
  • Země příběhů – i když mají knihy téhle série na obálce uvedeno 9+, milují je čtenáři všech věkových kategorií. Dokonce máme občas pocit, že dospělí si tuhle sérii užívají ještě víc než děti. Možná se jim díky Zemi příběhů daří na chvíli uniknout do pohádkového světa vlastního dětství a fantazie. Každopádně ať už to má jakýkoli důvod, tuhle sérii rozhodně doporučujeme všem od devíti od devadesáti. 
  • Časodějové – Natajla Ščerba je autorkou celé řady úspěšných sérií pro děti a mládež, od Čarodolu až po Lunastery. My máme ale stejně pořád nejradši Časoděje. Příběh Vasilisy a Feše pro sebe získal nejen řadu ocenění, ale hlavně srdce tisíců čtenářů po celém světě, což je mnohem větší záruka kvality. A i my ho rozhodně doporučujeme všemi deseti. 
  • Odkaz Dračích jezdců – and last but not least, Odkaz Dračích jezdců. Příběh chudého farmářského chlapce Eragona a dračice Safiry je už klasikou, která zdobí nejednu knihovnu. Že vám v knihovně chybí? To byste měli napravit. Na podzim chystáme dotisk boxu, takže budete mít ideální příležitost nechat si tenhle must-have kousek darovat třeba pod stromeček. 

Která série je ta vaše nejoblíbenější – ať už z dětství, nebo z dospívání? A máte rádi boxy, nebo dáváte přednost nákupu jednotlivých knih?