Rozhovor s Marianou Zapatou

Knižní novinky

Rozhovor s Marianou Zapatou

Mariana Zapata je bestselerovou autorkou New York Times a USA Today a v roce 2016 dosáhla sedmého místa na žebříčku nejprodávanějších autorů na Amazonu. V únoru jsme v češtině vydali její román Kulti a dnes si nejen o něm budeme povídat.

Její knížky jsou plné romantiky, ale také nočníkového humoru a silných slov. Své první literární pokusy spáchala už v dětství a na internetu dodnes někde existuje stránka s její boy band fanfiction. Mariana žije v malém městečku jménem Pagosa Springs v Coloradu se svým manželem a nejlepším přítelem Chrisem Letchfordem a jejich dvěma dogami, Dorianem a Kaiserem. Když nepředstírá, že píše, čte si sci-fi, steam punk nebo historické romance.

Můžeš nám prozradit, jak to vypadá, když píšeš? Máš nějaké plány, mlsáš něco při psaní... A co muzika, posloucháš?

Většinou, když začínám psát novou knihu, tak mám obecnou představu, co s ní chci dělat. Hlavně znám své postavy a vím, jak chci, aby dějová linka zapůsobila. Než začnu, tak už mám sešit plný replik, vedlejších zápletek nebo věcí, které chci, aby mé postavy udělaly. A kolem toho, co mám, stavím celý příběh. Pak se vracím, znovu a znovu, aby to celé nějak fungovalo. Třeba doplňuji další scény a tak podobně. Hudbu během psaní neposlouchám, radši si pustím seriál nebo film. A nemlsám, spíš si dám ledovou kávu a piju hodně vody. Když mám vážně špatný psací den, tak si sem tam dám i něco sladkého na zub.

Miluji, jak se romantika v tvých knihách pomalu rozvíjí a my čtenáři tak můžeme vidět, jak se buduje vztah hlavních postav. To je, co se týče romantických knih, celkem nezvyklé – vždycky jsi plánovala psát takhle, nebo se to prostě stalo?

Děkuju!! Upřímně, takhle se to nějak stalo samo. Jsem velká čtenářka a zjistila jsem, že jsem přestávala číst knihy poté, co se hlavní postavy daly dohromady. Milovala jsem to očekávání a napětí předtím, než se staly párem. To bylo, a stále je, mou nejoblíbenější částí romantických knih. Ráda jsem doslova cítila v kostech, že si zaslouží být spolu, a proto mi dávalo smysl, že když jsem nedokázala najít takových knih dostatek jinde, tak jsem je sama začala psát.

Tvé knihy jsou plné humoru a vtipných scén – jsou založené na reálných situacích?

Pár z nich bylo založeno na reálných situacích! Většinu jsem si ale vymyslela. Vyrostla jsem s hrozně vtipnými, hravými sourozenci a rodiči a jako dospělá miluji taková přátelství a vztahy. V jedné z mých prvních knih je scéna, která se mi doopravdy stala. Ale v mém případě se cizinec, kterého jsem nakopla do zadku, stal mým velmi dobrým přítelem, místo abych se do něj zamilovala.

Jak jsi přišla na všechny přezdívky, co se objevily v Kultim? Pokaždé mě rozesmějí a zároveň dostanu chuť na německý čokoládový dort.

Přála bych si, abych vám mohla říct něco zajímavějšího, ale pravda je taková, že ke mně přišly bez větší rešerše. Měla jsem sešit plný náhodných slov, které mi připadaly jako typicky „německá“ a přezdívky v Kultim tak vznikly bez plánu.

Musela sis dohledávat hodně informací ohledně fotbalu pro Kultiho? Nebo jsi velký fotbalový fanoušek a už jsi to všechno znala?

Myslela jsem si, že toho vím o dost víc, než jsem ve skutečnosti věděla. Jsme mexická rodina a táta byl vždycky velkým fotbalovým fanouškem, to samé můj tchán, ale stejně jsem musela dohledávat hodně informací. Trvalo mi asi dva až tři týdny sledování rozhovorů, dokumentů, čtení článků a příběhů ohledně fotbalu, než jsem pochopila o kom a co jsem psala.

Kulti je celkem uzavřený člověk a moc toho neříká. Nepřemýšlela jsi někdy o psaní knih s dvojím úhlem pohledu?

Hrozně ráda bych jednou napsala knihu ze dvou úhlů pohledu, ale užívám si to tajemství nevědění, co si druhá postava myslí. Jsem ráda, když se čtenáři mohou cítit, jako že „jsou“ hlavní postavou.

Dočkáme se někdy filmů na motivy tvých knih? Koho by sis představovala jako Sal a Kultiho?

Nějaký zájem už tady byl, tak doufám, že jednou se na obrazovkách objeví film nebo seriál na motivy mých knih! Není tady nikdo, koho bych ráda viděla jako Sal nebo Kultiho, ale v mých představách většinou Kultiho dobře reprezentuje Michael Fassbender a Sal může být kdokoliv.

Sal je sebevědomá a celkově silná postava – napsala jsi ji podle sebe, nebo je její osobnost čistě fiktivní?

Každá z mých postav je trochu „mnou“, ale Sal je i hodně svá. Je tím typem člověka, kterým bychom se všichni měli snažit být. Velmi její osobnost obdivuji.

Jaká je tvá nejoblíbenější scéna z Kultiho?

Má nejoblíbenější scéna je ta, kde všichni sedí u stolu a oslavují narozeniny pana Casillase a on žádá Sal o to, aby od něj předala Kultimu zprávy. Vždycky mě to rozesměje.

Byly některé části Kultiho těžké napsat?

Napsat Sal bylo to nejtěžší. Je složité napsat atleta tak, aby se s ním dokázali ztotožnit i lidé, kteří se nezajímají o sporty.

Je Kulti z Německa z nějakého určitého důvodu?

Kultiho jsem napsala těsně poté, co Německo vyhrálo Mistrovství světa ve fotbalu a prostě to sedělo.

Rozhovor připravila fanynka Mariany Zapaty Mlovesreading, děkujeme.