Praha v knihách

Aktuality

Taky tak milujete, když se v knize objeví místo, které znáte? My si to vždycky neskutečně užíváme. Ať už jde o řecký ostrov, na kterém jsme byli jako děti na dovolené, centrum Paříže, slovenské hory nebo anglický venkov (který vypadá snad všude stejně), vždycky máme hned dojem, jako bychom se tam vrátili.

A úplně stejně to máme i s Prahou. Milujeme Prahu v příbězích českých autorů, ale ještě víc ji milujeme v příbězích těch zahraničních. Probouzí v nás národní hrdost, že někoho naše „stověžatá matička“ zaujala natolik, aby do ní zasadil děj své knihy. Ale zároveň – co si budeme povídat – to v nás tak trochu budí i obavy, jestli se toho daný autor dokáže zhostit se ctí. Naštěstí jsme v tomto ohledu zažili poslední dobou mnohem víc radosti než zklamání, a i díky tomu vám teď můžeme představit hned devět knih, které jsme vydali a které se (alespoň zčásti) v Praze odehrávají.

Jak se zdá, Praha je oblíbený cíl mladých žen, které tu hledají nejen práci, ale i štěstí a lásku, což jsou skvělé náměty pro new adult romány. Nedávno jsme vydali hned dva. Hrdinkou humorného příběhu Namazaným dolů je mladá (a ne právě úspěšná) herečka Valentýna. Dlouho to vypadalo, že princové na bílém koni došli, a pak se najednou u jejích dveří objevili hned dva. Jak tohle vyřeší? Ani Aneta, hrdinka Záchytného bodu, nemá zrovna moc štěstí. Vyhodili ji ze školy, rozešel se s ní přítel a práce, kterou dělá, aby zaplatila nájem, ji nebaví. Ale možná, že štěstí si ji nakonec najde – když si na něj počká.

Z úplně jiného soudku (a s úplně jinou Prahou) je Futurum, postapokalyptický příběh z roku 2120. Z Vltavy je prázdné koryto, bývalým Hlavním nádražím se prohání vlak, který nezastavuje, a ruinami Prahy zní strašidelné historky o tom, jak temné postavy s rudýma očima sbírají z ulic a hrobů těla mrtvých a odnášejí je kamsi do podzemí. Hlavní hrdina Damiáš těmhle povídačkám nikdy nevěřil – ale teď možná začne. Ve Světlech nad Prahou, napínavé fantasy plné nebezpečných nočních tvorů a jejich lovců, se pro změnu přesunete do uliček staré Prahy. Do uliček, ve kterých zlo nikdy nespí. A vy byste taky radši neměli…

Kapitoly, které se odehrávají v Praze, najdete i v middle grade sérii Lunasterové (její autorku Natalju Ščerbu Praha naprosto okouzlila a často a ráda se sem vrací) a ve slovanské fantasy Dcera zimy Vladimíry Šebové. Mrazivé Zmizení Sáry Lindertové se sice oficiálně v Praze neodehrává, ale upřímně – představoval si snad někdo z vás při čtení jiné město? A na závěr ještě dvě knihy o Praze – tentokrát z oblasti non-fiction. Hravý průvodce Prahou vás vezme na místa, která dobře znáte z hodin dějepisu, i na místa, o kterých jste v životě neslyšeli. Pokud máte mladší sourozence (nebo zvídavou mysl a hravého ducha), pořiďte si ho do knihovny. Zaručujeme vám, že na tuhle procházku Prahou nezapomenete. A když už jsme u procházek – milovníci českých filmů určitě ocení Procházky Prahou filmovou, originálního průvodce po pražských domech, dvorcích, parcích a zahradách, ve kterých se natáčely naše nejslavnější filmy a seriály. Poznejte uličky ze Záhady hlavolamu, zahradu z komedie Adéla ještě nevečeřela nebo školní budovu z Obecné školy. Zkrátka vstupte tam, kde to důvěrně znáte, ale osobně jste tam ještě nebyli.