O Ztracených vzpomínkách

Aktuality Knižní novinky

Lin Rina, jedna z našich nejoblíbenějších autorek posledních let, je ženou mnoha tváří – a hlavně autorkou mnoha žánrů. Nebojí se ničeho, od historické romance přes sci-fi a romantasy až po dystopické romány. A právě mezi dystopie se dají zařadit Ztracené vzpomínky, náš nejnovější přírůstek do rodiny Lininých knih.

Prvním románem Lin Riny, který u nás vyšel už před pěti lety, byly Kroniky prachu – a dodnes je to také autorčin nejúspěšnější román. Jak by taky ne, když jeho hlavní hrdinkou je svéhlavá viktoriánská dívka z lepší společnosti, která ale na pravidla své doby příliš nehledí. Navíc je vtipná, sarkastická, přátelská a miluje knihy. A nenávidí jednoho protivného knihovníka, se kterým musí pracovat. Nebo že by to s tou nenávistí nebylo až tak horké…? Animant i pana Reeda si čtenářky zamilovaly natolik, že jim Lin Rina návrat do jejich světa zprostředkovala (zatím) hned dvakrát – v doplňkové knize Kroniky prachu – Pár stránek navíc a v románu Kufr z nebe, kde se opět ocitáme v Londýně roku 1890, tentokrát ovšem v příběhu s detektivní zápletkou a s hlavní hrdinkou Elisou, Animantinou blízkou přítelkyní. 

Mezi těmito příběhy jsme stihli vydat ještě netradiční fantasy romanci Limea. V té nás Lin Rina zavedla na ostrov Sorayů – národa, který má mnoho přísných pravidel. A jedním z nich je i vyhýbat se cizincům. Když ale najdete na břehu zraněného muže se stříbrnýma očima, který je odkázaný jen na vás, necháte ho zemřít? Lovkyně Limea to nedokáže, čímž rozpoutá kolotoč událostí, který hluboce zasáhne nejen ji, ale i celou společnost, ve které žije. 

Podobný vliv na okolí mají i rozhodnutí a činy Gemmy Hensonové, hlavní hrdinky Ztracených vzpomínek. I ta zjišťuje, že některá pravidla, která ji moderní, nemocí i násilí zbavená společnost nutí dodržovat, možná nejsou úplně v pořádku. Ale může si tím být jistá, když si v současné chvíli není jistá ani sama sebou a svým zdravým rozumem? Jak by o sobě mohla nepochybovat, když slyší věty, které nikdo nevyslovil, na každém kroku nachází tajemné origami ptáčky, a navíc lékařské vyšetření prokázalo, že utrpěla rozsáhlá zranění, o kterých neví a nepamatuje si je. Možná jí s rozluštěním téhle záhady pomůže tajemný Ezra, na kterého náhodou narazí v kavárně. Ale je vůbec něco v jejím životě náhoda? 

Stejně jako v předchozích knihách nám i ve Ztracených vzpomínkách Lin Rina představuje „obyčejnou“ mladou dívku, která ale možná zas až tak obyčejná není. Dívku, která by ráda milovala, ale někdy si není jistá, jak se to vlastně dělá. Dívku, která musí překročit svůj stín, aby změnila sebe, a s tím možná i mnohem víc. Zkrátka dívku, se kterou se dokáže ztotožnit nejedna čtenářka. A možná v tom tkví kouzlo Lininých knih.