MAKING OF 5: Léto mezi řádky

Aktuality Zprávy z redakce

Práce na obálce Léta mezi řádky byla poměrně specifická a zároveň to pro nás byla značná výzva – pracovali jsme totiž se zahraniční ilustrátorkou Venessou Kelley, kterou si navíc vybrala sama autorka. Podobné „experimenty“ můžou skončit buď velkým průšvihem, nebo něčím úžasným. Určitě si dovedete představit naše nadšení, když nastal právě druhý případ 😀. A dnes vás vezmeme do zákulisí přípravy téhle krásné letní obálky.

Slovy jedné známé reklamy: „Venessa Kelley byla pro Alenu Štraubovou jasnou volbou.“ Alena je totiž velkou fanynkou Venessiny tvorby, a postupem času se původní vztah známá ilustrátorka a oddaná fanynka přeměnil v přátelství. Když pak Alena sama vstoupila do uměleckých vod a poprosila Venessu, jestli by se chopila ilustrace k jejímu queer románu, Venessa neváhala ani chviličku. Jazykovou bariéru při vcítění se do příběhu jí pomohla překonat sama autorka, která pro ni důležité pasáže knihy přeložila do angličtiny. 

Alena měla o obálce poměrně jasnou představu – chtěla na ní mít oba hlavní mužské protagonisty a zároveň chtěla, aby obálka zachycovala romantickou letní atmosféru, ideálně na pláži. Tomu jsme přizpůsobili i název knihy a nakonec jsme z nejrůznějších návrhů vybrali „Léto mezi řádky“. Hned vzápětí nám Venessa poslala první miniatury, které přistupovaly ke kompozici z několika různých úhlů: Využít jako setting jasný slunečný den na pláži, nebo radši jemný západ slunce? Zachytit postavy natočené ke čtenáři čelem, nebo zády? Cílem bylo prozkoumat možnosti a zjistit, co zarezonuje nejlépe. 

Obsah obrázku oblečení, text, Lidská tvář, ženaPopis byl vytvořen automatickyVenessa měla velkou radost, když jsme se v rámci redakce shodli s autorkou, že nejhezčí bude večerní prostředí s Denisem a Vincentem natočenými čelem k nám. Jak nám k tomu později sama napsala, skutečnost, že vyhrál právě tento návrh, jí přišla jako velká věc a zároveň jako odvážná volba. Výtvarné ztvárnění ústřední dvojice v LGBTQ+ milostném příběhu se totiž velmi často zmírňuje, aby bylo přijatelnější pro heterosexuální publikum, zatímco z vybraného návrhu bylo na první pohled jasné, že se soustředí na vztah mezi dvěma chlapci. 

A když už je řeč o chlapcích… Při psaní svého příběhu měla Alena Štraubová před očima dream cast v sestavě Ezra Miller a Timothée Chalamet. Když se tedy Venessa pustila do práce na detailech vybraného návrhu, vycházela z dané informace. Nechtěla ale vytvořit fotorealistické ztvárnění těchhle dvou herců – spíš se snažila „propojit obecnou esenci jejich tělesného vzhledu s osobnostmi hlavních hrdinů, o kterých nasbírala informace v přeložených úryvcích od Aleny“. Nakolik se jí to podařilo, můžete dnes posoudit sami ☺. 

My jsme byli se zpracováním postav i prostředí na obálce naprosto spokojení, a tak už následovaly jen „drobnosti“ jako vybrat styl a barevnost fontu, umístit logo nebo dodělat k návrhu obálky zadní část. Tu Venessa pojala schválně minimalisticky, aby se ilustrace netloukly s textem a poskytovaly dost prostoru pro anotaci, ISBN, čárový kód a další potřebné nezbytnosti. I díky takové zdánlivé drobnosti jsme ocenili, jaká je tahle ilustrátorka profesionálka a jak myslí několik kroků dopředu. 

Z čeho máme velkou radost je navíc skutečnost, že jsme si tvorbu obálky pro Léto mezi řádky užili nejen my v redakci, ale že to byl příjemný zážitek i pro autorku a ilustrátorku. Jak řekla sama Venessa: „Celkově se mi tvorba téhle obálky moc líbila. Jak spolupráce s redakcí, tak se samotnou Alenou, která mi neuvěřitelně pomohla svými postřehy a nápady. Když pak kniha dorazila, byla jsem neskutečně dojatá. Jsem moc vděčná, že jsem měla možnost spolupracovat na téhle knize a (doufejme) vytvořit zase trochu víc prostoru pro LGBTQ+ příběhy. Bylo by úžasné mít jednou výtisk téhle knížky v angličtině, ale jak už jsem řekla Aleně – pokud budu muset, klidně hodím celou knihu do překladače, jen abych si ji mohla přečíst od začátku do konce!“ 

Vy si naštěstí knihu nikam házet nemusíte, ale můžete si ji v klidu vychutnat celou v češtině – jak v tištěné verzi, tak jako e-knihu. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli formu, příběh Denise a Vincenta vás určitě vezme za srdce a zpříjemní vám (nejen) letní dny.