Knihy s antickými motivy

Aktuality Zprávy z redakce

Slabost pro příběhy s prvky antické mytologie si s sebou většina našich redaktorů nese už od základní školy, kdy jsme povinně četli Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. I proto zajásáme, vždycky když najdeme v zahraničních katalozích pěkný young adult nebo middle grade titul tohoto žánru. A když podobnou knížku napíše český autor? Pak jásáme dvojnásob!

Stejně jako když se nám do rukou dostal rukopis Dcery ztracených bohů. Tahle prvotina Alžbety Komrskové, která se netají tím, že má pro starověké kultury slabost, byla tak čtivá, že jsme se ji okamžitě rozhodli vydat. A v tom, že to byla správná volba, nás utvrdilo i ocenění HumbookStart, které tahle kniha po svém vydání získala. 

Úplně stejně nadšení jsme byli i ze dvou zahraničních příběhů – standalonu Sestry ve zbrani a písni a série Kletba vítězů. Oba mají tisíce (v případě Kletby vítězů dokonce desetitisíce) fanoušků a skvělé hodnocení na Goodreads. A jak dobrodružství sester Evadne a Halcyon, které musí obstát v těžké zkoušce, tak romantický příběh dcery mocného generála Kestrel a hrdého bojovníka Arina, protkaný intrikami, zradami a tajemstvím, patří v žánru historické fantasy mezi naše nejlepší tituly. 

Na romantiku ani sourozenecká dramata vás moc neužije? Máte radši odlehčenější příběhy prošpikované humorem, které nedokážete pustit z ruky? V tom případě máme něco i pro vás. A ne jen tak něco ledajakého. Máme totiž to štěstí, že vydáváme všechny middle grade série Ricka Riordana – od Percyho Jacksona až po Apollónův pád. Bez ohledu na věk nebo pohlaví – pokud máte rádi kvalitní humor a perfektně vystavěnou zápletku, tyhle série si užijete od první do poslední stránky. 

A malý tip pro ty, kteří by si rádi prohloubili znalosti nebo jen zavzpomínali na to, co se učili ve škole – zkuste ilustrované tituly Staré řecké báje a pověsti (ty jsou mimochodem k dostání i jako audiokniha) a další díl série Byl jednou jeden člověk, tentokrát s tématem Starověký Řím. Jsou to nejen perfektní dárky pro děti a mladší sourozence, ale i skvělá příležitost k nostalgickému zavzpomínání. 

Jak jste na tom vy a antické mýty? Máte nějaký oblíbený příběh nebo hrdiny? A užíváte si i jejich filmové verze?