Známe tři finalist(k)y páté Hvězdy inkoustu

Aktuality Napiš knihu

Pátý ročník naší literární soutěže Hvězda inkoustu mílovými kroky spěje do finále a nezadržitelně se blíží vyhlášení nového vítěze – respektive vítězky, protože letos nám do finálové trojice proklouzly samé ženy. Pojďme si je tedy představit a také se podívat na trochu té statistiky. V tomhle případě to rozhodně nebude žádná nuda!

Letošního ročníku se zúčastnilo zatím největší množství autorů. Do redakce nám přišlo 53 rukopisů, z nichž bylo po počáteční kontrole všech náležitostí popsaných v pravidlech vybráno 32 textů, které se následně rozdělily mezi redaktory. Pro nesplnění pravidel bylo tedy ze soutěže vyřazeno 21 rukopisů. Důvodem drtivé většiny zamítnutí byl nevyhovující rozsah, u části chyběl nutný doprovodný materiál (přihláška do soutěže nebo prohlášení o GDPR) nebo žánrově nevyhovovaly zadání. Tohle nepíšeme proto, abychom vás děsili nebo vám ukazovali, jak jsme hrozní – píšeme to proto, abychom na vás apelovali: Čtěte pozorně zadání a dodržujte pravidla! Nejsou tu pro nic za nic, a pokud je nesplníte, může být váš rukopis sebelepší, ale nevyhraje.

Stejně jako u předešlých ročníků byly účastníky soutěže především mladé autorky. Na spočítání mužských autorů by nám letos stačila jedna ruka zkušeného dělníka na pile – obdrželi jsme celé 2 (slovy dva) rukopisy. Těžko říct, zda mužské části spisovatelské populace nevyhovovalo téma, nebo je mezi našimi čtenáři obecně méně mužů s autorskými ambicemi, ale čísla v tomto případě hovoří jasně. Jako každý rok, i letos jsme mezi přispěvateli viděli známá jména. Věříme, že autoři, kteří se nevzdávají a účastní se Hvězdy inkoustu pravidelně, vydrží i nadále, a do dalších ročníků jim přejeme hodně štěstí – kdo si počká, ten se dočká.

Na zhodnocení všech vybraných rukopisů a vyhlášení tří finalistů měli redaktoři dva a půl měsíce. Do užšího výběru se nakonec probojovalo osm rukopisů (letošní ročník byl, co se kvality přijatých textů týká, rozhodně nejsilnější) a výběr finálové trojky nebyl pro redakci vůbec jednoduchý. Nakonec se ale povedlo, a tak můžeme s radostí oznámit, že do finálové trojice postupují tyto autorky:

 

Zuzana Pokorná s rukopisem S láskou Mozart a Pythagoras

Lenka Poláček Hučínová s rukopisem Hledání Totora

Lucie Horáková Auzká s rukopisem Dotknout se hvězd

 

Vybrané rukopisy tento týden poputují do rukou odborné poroty ve složení Vojtěch Záleský, Martin Bečan a Kateřina Šardická, kteří z nich společnými silami vyberou absolutního vítěze, kterého vyhlásíme v červnu.

Následující ročník se ponese ve šlechtickém duchu – téma pro soutěžní rukopisy bude „Královská fantasy“. Všechny podrobnosti k tématu najdete v oficiálním přehledu pravidel pro šestý ročník.

Teď v dubnu také vyšla vítězná kniha 4. ročníku, která nese název Světla nad močálem. Doporučujeme se na ni kouknout. :-)