5 NEJ za rok 2019 | Albatros media

5 NEJ za rok 2019

Aktuality

Leden je vždy obdobím bilancování uplynulého roku, a nevyhneme se tomu ani my. My se tomu totiž vyhýbat nechceme. Právě naopak – chceme vám, našim čtenářům, ukázat, jaké tituly si v loňském roce zasloužily na redakčních poličkách čestné místo pro nějaké svoje NEJ.

NEJvtipnější titul aneb Klasika naruby

V roce 2017 rozvířil stojaté vody naší young adult sekce počin trojice autorek Cynthia Handová, Brodi Ashtonová a Jodi Meadowsová – Má lady Jane, se sloganem Historie se nemusí brát příliš vážně. Ve stejném duchu pokračovaly tyto tři grácie i se svou další knihou – Má chudinka Jane. Jestli máte rádi originální humor a nekřižujete se, když někdo přepisuje klasické příběhy, u téhle knížky si pěkně namůžete bránici.

 

NEJnenápadnější trhák aneb Tichá voda břehy mele 

Dopisy, které nikdo nečetl, nám sice leží na poličce už od podzimu 2017, ale až do loňského roku jsme netušili, jaký poklad to vlastně je. Až když nám přišlo upozornění, že kniha překročila bestsellerovou hranici, pořádně jsme je docenili a bouchli na jejich počest šampaňské. Tenhle silný příběh, odehrávající se ve dvou časových rovinách, si oblíbily nejen mladší čtenářky, ale milují ho i jejich maminky, babičky… zkrátka ženy všech generací. A pro ty, které tištěným knihám zase tolik neholdují, jsme loni připravili i audioknihu

 

NEJvětší kontroverze aneb Hlas lidu, hlas boží

Když jsme na jaře na redakční poradě řešili název novinky od Leigh Bardugo King of Scars a snažili se co nejlépe vyjít vstříc grafickým možnostem obálky, vůbec nás nenapadlo, jaká bouře nevole se strhne, jakmile vypustíme do světa náš záměr pojmenovat titul Král a démon. Je vidět, že LB máte načtenou a na její knížky si „nenecháte sáhnout“, což jsme respektovali, a na vaše přání změnili titul knihy na Zjizvený král. Musíme říct, že nakonec se na obálce i tenhle název vyjímá víc než dobře a jsme rádi, že jsme si od vás nechali poradit.

 

NEJvíc roztomilá obálka aneb Poníky nepočítáme

Ve Fragmentu chystáme ročně přes dvě stě nových titulů a ty dětské, které převažují, mají občas tak roztomilé obálky, že se nad nimi na poradách rozplýváme celé minuty. Když ale vyškrtneme všechny poníky, jednorožce a okatá štěňátka, určitě se shodneme na tom, že nejvíc roztomilou obálku mají Kroniky prachu. Tenhle cover se stal po Vánocích ozdobou spousty domácích knihovniček a my jsme hrozně rádi, že se vám tak líbí. 

 

NEJočekávanější titul aneb Paolini nás pěkně napínal

A na závěr kniha, na kterou nejvíc našich čtenářů čekalo nejdelší dobu. Když vezmeme v úvahu, že první díl Odkazu Dračích jezdců u nás vyšel už v roce 2004 (a poslední 2012), bylo čekání na další Paoliniho počin opravdu dlouhé. Pro všechny ty, kteří si zamilovali Safiru a Eragona, neskutečně dlouhé. Po letech čekání (a věřte, že i my jsme netrpělivě vyhlíželi jakékoli zprávy) jsme v září mohli konečně vydat knihu Poutník, čarodějnice a červ. A jak se zdá, na svou další knihu by nás Christopher nemusel nechat čekat tak dlouho…