Známe finálovou trojici šesté Hvězdy inkoustu

Aktuality Zprávy z redakce

Už v červnu proběhne na Světě knihy vyhlášení vítězů soutěže Hvězda inkoustu. Šestý ročník se nesl ve znamení royal fantasy a nyní už víme, jaké tři rukopisy se před porotou poperou o celkové prvenství. Pro začátek se ale podíváme na trochu statistiky.

Už minulý rok jsme hlásili rekordní počet přihlášených rukopisů a letos musíme naše interní tabulky znovu rozšířit. Bylo to těsné, ale do šestého ročníku přišlo 54 rukopisů a v drtivé většině se (jako ostatně i v předchozích letech) jednalo o autorky. Pánové se tentokrát drželi ve stejném počtu jako minulý rok a zúčastnili se dva – ale očividně to stačilo, protože jeden z nich se dostal až do finále!  

Opět se bohužel v několika případech stalo, že doručené rukopisy nesplňovaly předepsaná pravidla pro přijetí do soutěže, a proto jsme je před počátečním rozdělením mezi členy redakce museli vyřadit. Vždy nás to moc mrzí, protože se mezi těmito vyřazenými rukopisy může skrývat nějaký poklad, ale pravidla jsou stejná pro všechny a je potřeba si před odesláním soutěžních materiálů ne jednou, ale nejlépe dvakrát až třikrát ověřit, že se jimi opravdu řídíte.  

Jako v předešlých ročnících jsme i letos u rukopisů viděli řadu již známých jmen a před těmito autory musíme smeknout. Mají obdivuhodnou výdrž, s každým rokem se zlepšují a my věříme, že řada z nich se v budoucích letech dostane minimálně do finálové trojice. Na zhodnocení všech vybraných rukopisů a vyhlášení finalistů měli naši redaktoři dva a půl měsíce. Rozhodování to nebylo lehké, ale nakonec se všichni dohodli a před „velkou porotu“ tedy zamíří tyto rukopisy: 

  

Souboj princů od Kristýny Dostálové 

Tajemství krále Arsinie od Jeronýma Žida 

Jako štvaná zvěř od Radky Kubínové 

  

Vybrané rukopisy poputují do rukou odborné poroty ve složení Vojtěch Záleský, Martin Bečan a Kateřina Šardická už tento týden. Porotci pak budou mít další dva měsíce, aby společnými silami vybrali absolutního vítěze. Toho pak vyhlásí na Humbook Stagi na letošním Světě knihy v červnu

A teď informace, na kterou většina z vás nejspíš čeká nejvíc – téma ročníku 2022. Tím bude „Příběh ze střední školy“ – sami si přitom můžete vybrat, jestli zamíříte spíš směrem k heavy contemporary a pustíte se do vážnějších témat, nebo vsadíte na romantiku a potěšíte nás nějakým feel-good příběhem. Všechny podrobnosti najdete v oficiálním přehledu pravidel pro sedmý ročník. A pokud se chcete na psaní trochu naladit, přečtěte si Moji cestu do fantazie, vítěznou knihu loňského ročníku, která vychází právě tento týden a jejíž křest proběhne na Humbook Stagi v rámci letošního Světa knihy.