X-Meni a viktoriánská éra: jde tohle dohromady?

Zprávy z redakce

Británie v těchto dnech oslavuje dvousté narození královny Viktorie, snad nejmilovanější a druhé nejdéle vládnoucí panovnice britského impéria. Setrvala na trůnu dlouhých 63 let a toto období se po ní nazývá viktoriánskou érou. Byla to doba charakteristická bouřlivým průmyslovým, politickým, vědeckým a vojenským rozvojem, ale také přísnými společenskými pravidly.

Není divu, že ne každá mladá žena se jim chtěla podřizovat. Rozhodně ne sestry Evelyn a Rose Wyndhamovy, které mají místo vymetání plesů a hledání ideálního manžela úplně jiné plány.  Obě mají speciální dar léčit nemocné a zraněné, a v tom vidí své poslání, což se ovšem považuje za naprosto nevhodné pro dívky jejich postavení.

Brzy zjistí, že nejsou jediné, kdo vládne speciálními schopnostmi, a zároveň, že tyto schopnosti můžou být i nebezpečné. Jsou totiž mocným lákadlem pro ty, kteří je chtějí zneužít ve svůj prospěch. Když se Rose za podivných okolností ztratí, je zřejmé, že upadla do spárů právě jednoho z nich. Evelyn nezbývá, než se ji, navzdory konvencím, vydat hledat.

Román Pod maskou lži od autorů Taruna Shankera a Kelly Zekasové představuje sebevědomé hrdinky s ostrým jazykem, neodolatelnou atmosféru viktoriánské Anglie, neuvěřitelné zvraty a tajemstvím opředené hrdiny, kteří skrývají mnohem víc, než jen svou pravou tvář…

Chvílemi ztřeštěné, ale i nebezpečné pátrání s nádechem fantasy, které skončí úplně jinak, než se domníváte. Viktoriánské období propojené se schopnostmi X-Menů funguje v této originální urban fantasy až překvapivě skvěle a přirozeně.