Trigger warnings v našich knihách

Aktuality Zprávy z redakce

Na rok 2022 jsme si pro vás nachystali jednu novinku, a tou jsou trigger warnings, se kterými se budete moct od jara letošního roku setkávat v našich titulech. Vyslyšeli jsme tak přání čtenářů, kteří by měli rádi tato varování před citlivým obsahem k dispozici ještě dřív, než se do samotné knihy pustí. Ti ostatní se ale rozhodně nemusí bát žádných spoilerů – trigger warnings budou uvedené v tiráži, takže pokud nechcete, nemusíte si jich vůbec všímat.

Při vymýšlení symbolů pro naše vlastní trigger warnings jsme formálně i obsahově vycházeli z piktogramů, které už na podzim loňského roku představilo CooBoo (tímto bychom jim chtěli ještě jednou poděkovat). Jejich skvělý článek o tom, co to vlastně trigger warnings jsou a proč se rozhodli začít je do svých knih zařazovat, si můžete přečíst tady. Jelikož patříme do stejného nakladatelského domu jako CooBoo a jelikož se i my z velké části zaměřujeme na young adult literaturu, usoudili jsme, že bude fajn, když svou „trigger warning terminologii“ obsahově sjednotíme, ale zároveň graficky trochu odlišíme. S tím nám pomohla skvělá Dory Cizko, která se tohoto úkolu s velkou ochotou a nadšením ujala a vytvořila piktogramy barevně i designově odpovídající fragmentímu stylu. 

Výsledek vám teď s hrdostí představujeme. 

 

V knize se vyskytují vulgární výrazy.

 

  

V knize se vyskytují explicitní sexuální scény. 

 

 

V knize se vyskytuje extrémní nebo detailně popisované násilí. 

 

Symboly budeme používat tam, kde se například vulgarismy vyskytují ve větší míře nebo kde se násilí a sex popisují opravdu explicitně. Pokud v knize padne jedna nadávka nebo v ní bude okrajová zmínka o něčí smrti či naznačený sex, piktogramy budete v tiráži hledat marně. I nadále bude hlavním pomocníkem při posuzování vhodnosti čtení věkové zařazení – obecně se snažíme pracovat hlavně s hranicí 14/15 let. Knihy s označením „od 15 let“ už u nás spadají do kategorie knih pro dospělé, takže jsou obecně vhodnější spíš pro vyzrálejší čtenáře. Pokud ale bude kniha svým obsahem spadat stále spíš do kategorie young adult, „pouze“ v ní bude víc vulgarismů, sexu nebo násilí, necháme ji v kategorii 14+ a přidáme varování do tiráže v podobě výše uvedených symbolů. 

Doufáme, že vám tato trigger warnings pomůžou vyhnout se obsahu, který je pro vás z jakéhokoli důvodu nepříjemný, a že povedou k zase o něco větší kultivaci knižního prostředí. Pokud by vás k tomuhle tématu cokoli napadlo, klidně nám napište. Je možné, že časem náš seznam piktogramů ještě rozšíříme, a určitě budeme vděční za vaše nápady a zpětnou vazbu. 

Příjemný rok 2022 s knihami, které si opravdu chcete přečíst, vám přeje Fragment.