TOP 5 – Sourozenci

Aktuality

Zdá se, že pokud jde o sourozence, funguje jednoduchá rovnice – kdo žádného nemá, chtěl by mít, kdo nějakého má, nejradši by ho vystřelil na měsíc. Tedy alespoň během dětství a puberty. Postupem času se ze sourozenců stávají spíš kamarádi a parťáci do života. Sourozenecké vztahy v knížkách nás moc baví, a tak jsme pro vás připravili seznam pěti nejlepších/nejzajímavějších/nejvtipnějších sourozeneckých dvojic a trojic.

Že budou sourozenecké vztahy hrát v příběhu důležitou roli, je u Sester ve zbrani a písni jasné už z názvu. Hlavními hrdinkami jsou sestry Evadne a Halcyon. Starší Halcyon slouží v armádě, mladší Evadne žije doma s rodiči. Pro svou sestru by udělala cokoli – a dostane šanci, když je Halcyon nespravedlivě nařčena z vraždy. Aby sestře pomohla, vezme na sebe Evadne část jejího trestu. Tenhle příběh nepostrádá magii, napětí, pořádného záporáka i špetku romantiky, ale hlavně je to příběh o rodině, oddanosti a umění odpouštět – sobě i ostatním.

Úplně jiné vztahy panují mezi sestrami v sérii Tři temné koruny. Mirabella, Katharina a Arsinoe totiž mají jediný úkol – během nástupnického roku se navzájem zabít. Vítězkou (a budoucí královnou) totiž může bát jen jedna. Trojčata spolu strávila jen prvních pár let a pak každou vychovávali jinde, ale i těch několik let stačilo, aby mezi nimi vzniklo pouto. Nebo ne? Pusťte se do téhle série a nechte se překvapit zvraty, které si pro vás Kendare Blake nachystala. Málo jich rozhodně nebude…

A sestry do třetice. O kruté bohyni smrti Moraně už jste určitě slyšeli. Napadlo vás ale někdy, odkud se vzala? A proč vzbouzela v lidech takový strach? Dcera zimy vypráví příběh o dvou sestrách vržených do věčného koloběhu smrti a znovuzrození, Moraně a Vesně. Morana chce prolomit zakletí a umožnit své sestře, aby prožila alespoň jeden normální život. Co ji to ale bude stát? A bude tuhle cenu ochotná zaplatit? Slovanská mytologie v moderním hávu.

Ve fantasy světě ještě zůstaneme a tentokrát zabloudíme do našeho oblíbeného Grishaverse. Z něj milujeme snad všechny postavy (včetně záporáků – že, Bene Barnesi?), ale obzvlášť nám k srdci přirostla sourozenecká dvojice Tamara a Tolja. Ti dostanou víc prostoru hlavně v sérii Zjizvený král a my si užíváme každou scénu s nimi. Silní, nebezpeční, smrtící pro nepřátele, ale taky vtipní, milující a loajální k přátelům. Takové osobní strážce by si přál každý.

Poslední dvojice je opět sestersko-bratrská a opět se jedná o dvojčata, tentokrát ale zabrousíme do vod contemporary romantiky. A neskončíme u nikoho menšího než u královny slow burn romancí Mariany Zapaty a její knihy Rytmus, já & Malychin. Šestadvacetiletá Gaby je čestná a kamarádská, ale i sarkastická a protivná – stejně jako její bratr. Možná proto se pořád špičkují, dělají si naschvály, utahují si ze sebe… ale když dojde na lámání chleba, stojí pevně jeden za druhým. Pokud jste nikdy nezatoužili po tom mít dvojče, po přečtení téhle knihy se to možná změní.

Silné a zajímavé sourozenecké dvojice najdete i ve spoustě dalších knih, třeba v heavy contemporary Nespadni, neutop se, neumírej, v postapo románu Druhý život nebo v mysteriózním Zmizení Sáry Lindertové. Zajímá vás tohle téma? A které knižní (filmové) sourozence máte nejradši?