TOP 5 – Historické romány

Aktuality Zprávy z redakce

Pošmourné podzimní počasí přímo vybízí k tomu, zalézt si pod deku a ponořit se do pořádně tlusté bichle, která vás (alespoň v myšlenkách) odnese někam hodně daleko. Třeba do minulosti. Proto jsme si pro vás připravili seznam pěti nejlepších new adult historických knih, které jsme ve Fragmentu vydali.

Dopisy, které nikdo nečetl – tenhle román u nás vyšel už před čtyřmi roky, ale od té doby se drží v dvacítce našich nejprodávanějších titulů. A my se vůbec nedivíme. Pokud se chcete trochu dojmout u silného příběhu lásky, nenapadá nás lepší čtení. Tahle kniha navíc vyšla i v audio podobě, takže si s ní můžete zpříjemnit třeba cestování do školy nebo práce. A jestli se vám autorčin styl vyprávění zalíbí, určitě nepřehlédněte ani její další knihu Třpytivá hodina.

Poslali je nalevo – hrdince tohoto příběhu Žofii je teprve osmnáct, ale za svůj krátký život si prošla peklem. V koncentračním táboře přišla o většinu své rodiny a jediné, co ji drží na nohou, je myšlenka na to, že se znovu shledá se svým bratrem Abekem. Když válka opravdu skončí a ona se ho troskami zpustošeného Polska a Německa vydává najít, zjišťuje, že tenhle úkol vůbec nebude snadný. Na své cestě potkává spoustu dalších lidí, kterým válka zničila životy. Dokáže neztratit naději v to, že Abeka nakonec přece jen najde?

Rudá špionka – v románu Rudá špionka se časově posouváme mezi první a druhou světovou válku. Po bolševické revoluci se Naďa, dcera ruských aristokratů, musí rozhodnout, co dál. Její rozhodnutí je čistě pragmatické. Vdá se za horlivého příznivce bolševického režimu a vydá se do Paříže, aby tam pracovala jako sovětská špionka. Brzy se ale zaplete do nebezpečné milostné aféry. Navíc se v ní pomalu probouzí i svědomí, které do té doby záměrně potlačovala. Kam až bude nakonec ochotná zajít, aby získala život, jaký chce?

Dlouhý let domů – v tomto příběhu z pera talentovaného amerického spisovatele Alana Hlada se znovu vracíme do období druhé světové války. Mladá Britka Susan, která trénuje poštovní holuby pro vojenskou misi, se seznámí s americkým vojákem Olliem. Jejich přátelství se postupně mění v lásku, ale pak je Ollieho letadlo sestřeleno za nepřátelskou linií. Susan si myslí, že zemřel, dokud nedostane přes svou holubici Vévodkyni zprávu – Ollie je stále naživu. Dokážou ho ale ze srdce nepřátelského území dostat zpátky do Británie?

Dívky, které slyšely plakat moře – poslední příběh z našeho výběru se netýká války, ale vrací se k jiné tragické události světových dějin – potopení Titaniku. Podvodnici Charlottu, bohatou Američanku Esme a Švédku Annu, která chtěla v Americe najít lepší život, svedl osud dohromady, když se setkaly na záchranném člunu, zatímco dalších patnáct set lidí našlo svou smrt v ledových hlubinách Atlantiku. O dvacet let později se tyto tři ženy setkávají znovu. Znovu budou muset čelit zoufalým rozhodnutím, která tehdy učinily, ale i potlačovaným vzpomínkám a starým křivdám. Dokážou vůbec někdy normálně žít? A odpustit sobě i jiným?

I když to teď možná vypadá, že tahle pětice je seznam jedné velké deprese, není to tak. Ve všech příbězích se totiž ukrývá i naděje, láska, odpuštění, odvaha, síla a nezištná lidská pomoc. To vše najdete i v našem nejnovějším historickém přírůstku, románu Světlo v temnotách. Tenhle příběh podle skutečných událostí vás možná dojme, možná překvapí, ale určitě vás přiměje uvědomit si, že dobro v lidech existuje i za těch nejhorších časů. Jen je potřeba najít odvahu a nenechat ho utlačit strachem.