Těžký úděl obálek | nakladatelství

Těžký úděl obálek

Aktuality Zprávy z redakce

I když se říká nesuď knihu podle obalu, málokdo tohle moudro dodržuje – a to včetně nás v redakci. Naopak, obálka je pro nás při přípravě knihy jednou z nejdůležitějších věcí, a také věcí čtenáři nejčastěji komentovanou. I proto se snažíme si na obálkách dát co nejvíc záležet. Ne vždy je možné vyhovět všem a ne vždy můžeme vše ovlivnit, a tak bychom vám rádi na případu Griši ukázali, jak to s přípravou obálek chodí, a poprosili vás o shovívavost, když někdy není výsledný cover přesně podle vašich představ.

Na sklonku roku 2015, kdy jsme rozhodli o vydání série, byly na trhu různé verze obálek. Obálka původního amerického vydání s ruským chrámem se nelíbila ani v redakci, ani v obchodním a marketingovém oddělení, které o verzi obálek finálně rozhodují. Ani v jiných jazykových verzích nebyl v té době takový kandidát, abychom si řekli – to je on!

Rozhodli jsme se proto vytvořit si obálky vlastní.

 

 

 

 

 

 

 

Teprve po vydání našich obálek, které nám schválila jak autorka, tak držitel licence, vyšly na světlo světa nové americké obálky, na kterých byly podobné obrazové figury jako na těch českých. S lítostí jsme si řekli, že je škoda, že neexistovaly už v době, kdy jsme vydání Griši připravovali, protože po těch bychom rozhodně sáhli.

 

 

 

 

 

 

 

Když se začalo mluvit o tom, že podle sérií Griša a Šest vran bude natočen seriál na Netflixu, hned nás napadlo, že bychom pro reedici knih mohli použít seriálovou obálku. Když jsme ale u agentů zjišťovali, zda bude k seriálu nějaký obrazový materiál či plakát, který bychom mohli použít, bylo nám řečeno, že nic takového v plánu není. Rozhodli jsme se proto vydat reedici s převzatými obálkami novějšího amerického vydání, které se nám (i vám) tak líbily.

Asi týden poté, co kniha odešla do tiskárny, jsme dostali informaci, že seriálový plakát přece jen bude. Zákon schválnosti zafungoval dokonale. Nebo je to snad kletba, která se nad obálkami této série vznáší? Že by ji měl na svědomí samotný Temnyj?

Ať tak či tak, tímto dlouhým příspěvkem jsme chtěli říct, že každá obálka, kterou pro vás připravujeme, je jako naše dítě. Chystáme ji s láskou a snažíme se, aby co nejlépe ilustrovala příběh, který najdete pod ní. A i když pro nás jsou naše děti dokonalé, chápeme, že nezaujatý pozorovatel může občas vnímat jejich velké uši, křivý nos nebo pár kil navíc. Bohužel nikdy není možné trefit se do vkusu úplně všem – rozhodně ale slibujeme, že se budeme maximálně snažit, aby naše obálky byly ozdobou vašich knihoven.

Jana