Psychické poruchy v knihách

Aktuality Zprávy z redakce

Leden je nejen měsícem předsevzetí a nových začátků, ale často i depresí a prohlubujících se psychických problémů. Třetí pondělí v lednu bývá dokonce označováno za nejdepresivnější den v roce – ne nadarmo se mu říká Blue Monday. Dočasná „depka“ a skutečné psychické poruchy ale nejsou to samé. O tom, jaké to je mít opravdové duševní trable, se můžete dočíst i v řadě young adult titulů.

Tak jako třeba v knize Lásku nespočítáš. I když je z názvu jasné, že v tomhle standalone románu půjde o romantiku, není to hlavní náplň knihy. Autorka Kira Gembri si pro své knihy vybírá hrdiny s nejrůznějšími problémy a handicapy, duševními i fyzickými. Lea patří do první skupiny – od dětství trpí obsedantně-kompulzivní poruchou a její projevy se postupně zhoršují. Sympatické na téhle knize je, že podobně jako třeba v Srdcerváčích nám autorka netvrdí, že láska všechno zachrání a zázračně vás uzdraví. Ukazuje ale na to, jak důležité je pochopení okolí a přítomnost člověka, který vás nesoudí a miluje vás takového, jaký jste. 

O důležitosti lásky je i kniha Nespadni, neutop se, neumírej dánské autorky Lise Villadsenové. Tentokrát jde ale o lásku sesterskou. A o to, že když se láska změní v sebeobětování, není to dobře ani pro jednu stranu. Cecílie trpí záchvaty paralyzující úzkosti, které jí znemožňují zapojit se do normálního života – zvlášť toho klasického středoškolského. Stejný efekt mají ale i na její sestru Astrid, která se snaží Cecílii chránit. Může žít svůj život a přitom sestře pomáhat? Nejen tohle dilema bude muset Astrid v dvousetstránkovém příběhu vyřešit. 

Depresemi a pocity viny trpí i Cara, hlavní postava románu Jeden rok bez tebe. Při tragické nehodě během silvestrovských oslav zemřela její nejlepší kamarádka, takže je pochopitelné, že se Cara trápí. Její pocity viny a sebenenávist ale sahají mnohem dál. Proč? Dokáže se svěřit novým spolužákům na internátní škole ve Švýcarsku, kteří by jí rádi pomohli, i když každý z nich si s sebou vláčí vlastní porci starostí? Zvládnou Caru přesvědčit, že si zaslouží odpuštění a druhou šanci? 

O psychických trablech umí psát i čeští autoři – ať už jde o Sam Xabyssus a její dvoudílný příběh Vůně citrónu a Vůně inkoustu, o new adult román Záchytný bod od Martiny Jelínkové nebo o vítězku literární soutěže Hvězda inkoustu Lucii Ortegu a její duologii Světla nad močálem a Tma pod srdcem. Takže pokud vás tohle téma zajímá, určitě dejte některé ze zmíněných knih šanci. A šanci byste měli dát i Estelle Maskame, kterou většina čtenářů zná jako autorku romantické série DIMILY. Estelle ale nepíše jen čistou romantiku a její standalone Padnout a vstát vás možná příjemně překvapí.