Prohnilé město aneb Kam chodit a nechodit v Ketterdamu

Aktuality Knižní novinky

Ketterdam je fascinující místo se spoustou temných uliček, ze kterých jen málokterý náhodný host vyjde ven živý a se vším svým původním majetkem. Je to město, kde se střetávají kultury a ve kterém se uzavírají ta nejméně pravděpodobná spojenectví. A taky je to město nádherných památek a architektonických skvostů. Nevěříte? Zaposlouchejte se do mp3 Prohnilého města, která je právě v prodeji. Co stojí v Ketterdamu za vidění a kterým místům byste se měli raději vyhnout? Tady pro vás máme přehledný seznam.

Kam určitě zajít: 

Boeksplein 

Boeksplein by si ve svých mapách měli vyznačit hlavně studenti a milovníci knih. Jedná se o nádvoří ketterdamské univerzity se čtyřmi knihovnami, fontánou a krásnou chrličovou výzdobou. Je to perfektní místo k odpočinku pro vystresované studenty i oblíbený cíl badatelů, kteří si tu mohou prohlédnout sbírku vzácných knih. 

Hotel Geldrenner 

Jedno z nejluxusnějších míst v Ketterdamu. Pokud máte peněz nazbyt, nenajdete lepší možnost ubytování. Vybrat si můžete třeba apartmá s obývacím pokojem, vlastní jídelnou, a dokonce klavírem. Pokojová služba je vynikající a v hotelových lázních můžete relaxovat pod vodopádem. Zkrátka luxus ve své nejčistší podobě. 

Chrám obchodu 

Chrám obchodu, kam obyvatelé Ketterdamu chodí uctívat boha Ghezena, má tvar obří ruky, takže se jedná o skutečnou architektonickou perlu. Zároveň je to místo, které slouží i jako aukční síň, v níž mohou lidé vydražit prakticky cokoli. Někteří „hosté“ sem přichází dokonce jako předmět dražby – ti rozhodně nebudou mít na návštěvu Chrámu obchodu příjemné vzpomínky. Ostatní si ale návštěvu tohoto místo určitě užijí.  

Burza 

Pokud vás fascinují životem kypící místa, kde se stále něco děje, určitě navštivte ketterdamskou burzu. Pro obyvatele Ketterdamu je shromažďování peněz životním stylem, takže jejich obchodní centrum je rozhodně působivé. Přes den je tu plno a hlučno a návštěvníci si sem mohou přijít užít den plný obchodování. V noci se ale burza často mění v ohnisko válek gangů, proto sem miřte zásadně jen za světla. 

  

Kam ve vlastním zájmu nechodit: 

Morna 

Morna je ketterdamské vězení – je tedy možné, že pokud se nebudete během své návštěvy Ketterdamu chovat, jak se patří, prohlédnete si ji víc zblízka, než byste chtěli. Pokud byste měli velkou smůlu, mohli byste se stát dokonce nedobrovolným účastníkem zdejší show, obdoby římských gladiátorských zápasů, ve které vězni bojují se zvířaty nebo proti sobě navzájem.  

Strážní věže Rady pro příliv 

Rada pro příliv, která kontroluje přístavy a využívá svých schopností k ovlivňování obchodu a ochraně města, sídlí ve strážních věžích v přístavu. Vysoké černé věže možná na svou atmosféru tajemna lákají zvědavce, ale výlet do nich by se jim nemusel vyplatit. Členové Rady pro příliv jsou tajemní a jen zřídka se ukazují na veřejnosti. Zato se nebojí srovnávání budov se zemí pomocí vln, pokud někdo odmítá jejich vůli, takže hádaví návštěvníci by se určitě měli držet dál. 

Sladká zátoka 

I když by se podle názvu mohlo zdát, že jde o kouzelné místo ve stylu továrny na čokoládu Willyho Wonky, skutečnost je o dost prozaičtější – Sladkou zátoku tvoří několik sil s cukrem, která vlastní obchodník Van Eck. Celá oblast je pečlivě střežena, což možná odradí běžné návštěvníky, ale rozhodně ne Kaze Brekkera a jeho partu. Pro ně se výlet do Sladké zátoky stal rozhodně nezapomenutelným. Pro vás by se pravděpodobně jednalo o velkou nudu.  

Ostrov Černý závoj 

Černý závoj je starý nepoužívaný hřbitov, umístěný na malém ostrově. Kdysi na něm kerští boháči pohřbívali své mrtvé do kamenných hrobek těsně nad hladinou řeky, během morové epidemie se ale místo toho začal využívat Smrťákův vor a těla se pálila. Ostrov je neustále zahalený do mlhy a říká se, že na něm straší. Pokud byste se na něj přece jen odvážili, možná mezi hrobkami kromě duchů narazíte i na několik vran. 

Která jsou vaše oblíbená místa v Ketterdamu a kam byste se nikdy neodvážili vkročit? A už se taky nemůžete dočkat, až tahle místa uvidíte „na vlastní oči“ v druhé řade Shadow & Bone? Zkraťte si čekání s rereadingem série Šest vran nebo si příběh poslechněte v audioverzi – teď už je k dispozici nejen Šest vran, ale i Prohnilé město