O Světle v temnotách

Aktuality Knižní novinky

Už za měsíc vyjde historický YA román, na který se u nás v redakci hodně těšíme. Světlo v temnotách je totiž nejen krásně napsaný příběh – je to hlavně skutečný příběh. Příběh vyprávějící o odvaze, lásce, obětování a naději.

Co byste udělali, kdyby na vás v noci zaklepal někdo, koho dobře znáte a pro koho znamenáte jedinou naději, ale jehož ukrytí znamená riziko smrti? Riskovali byste a schovali ho? I kdyby to znamenalo ohrožení nejen pro vás, ale i pro vaši šestiletou sestrou, která už má jenom vás? A co kdyby ten člověk nebyl jeden, ale nakonec jich bylo třináct? Přesně před takovou volbou stála v roce 1943 šestnáctiletá Stefania.

Autorka této knihy, Sharon Cameronová, se poprvé o příběhu Stefanie Podgórské doslechla na začátku 90. let a nepřestala na něj myslet dalších 25 let. Když pak v roce 2017 narazila na webové stránce Amerického památníku a muzea holokaustu na rozhovor se Stefanií, bylo jí jasné, že tento neobyčejný příběh musí zpracovat do literární podoby. Jako podklad jí sloužily nejen informace z rozhovorů se Stefanií a jejím manželem, ale hlavně Stefaniiny paměti, které dosud nebyly publikovány.

Pokud vás tento příběh zaujal, můžete se podívat na půlhodinový dokument, který najdete na YouTube. K dispozici je i rozhovor s Helenou, Stefaniinou mladší sestrou, která celé interview začíná slovy: „Pro mě je důležitá jediná věc – aby dobro zvítězilo nad zlem.“ Rozhovor s touto statečnou ženou je dojemný, ale také plný odhodlání a naděje. Stejně jako celá kniha Světlo v temnotách.

Otázka pro soutěž na Facebook:

Který příběh podle skutečných událostí vás zasáhl nejsilněji?