Nominace HumbookAwards 2020 | Albatros media

Nominace HumbookAwards 2020

Aktuality

Tento měsíc jsme se museli poprat s náročným úkolem – vybrat ze všech našich titulů, které v letošním roce vyšly, kandidáty na HumbookAwards. V některých kategoriích to bylo poměrně snadné, v jiných byl výběr obtížnější. V následujících šesti odstavcích najdete všechny námi zvolené knihy a důvody, proč jsme vybrali právě je.

Vy můžete knihy do HumbookAwards nominovat TADY

  • Kniha roku – Na cenu Kniha roku, tedy nejoblíbenější young adult kniha napříč žánry, jsme nominovali čtyři tituly. Noci běsů pro jejich úžasnou atmosféru, ze které jsme měli husí kůži několik dnů. Kosti Mraza za báječné zpracování slovanské mytologie a nezapomenutelné postavy, o kterých jsme chtěli vědět víc. Andělský mág nás dostal naprosto originálním, komplexně propracovaným světem a neodolatelnou hlavní hrdinkou – záporačkou.  A v našem výběru samozřejmě nemůže chybět Balada o ptácích a hadech, která splnila sen všech fanoušků série Hunger Games a prostřednictvím příběhu mladého Coriolanuse  Snowa je přenesla zpět do tohoto nemilosrdného světa.

 

  • Obálka roku – V kategorii Obálka roku je to opravdu „bratrovražedný“ souboj, ve kterém nemáme favorita. Ať už to je geniální obálka Nocí běsů, téměř filmové zpracování Kostí Mraza, do detailu vyladěný cover románu Uteč! nebo úžasná fantasy obálka Andělského mága, tady si na vítěze rozhodně tipnout netroufneme. Ačkoliv každá obálka je úplně jiná, jedno mají společné. Jde o původní covery, které vznikly ve spolupráci s našimi skvělými ilustrátorkami a grafičkami, a my jsme na ně neskutečně pyšní.

 

  • Z jiných světů – Letos se nám v žánru sci-fi a fantasy opravdu urodilo, a tak bylo z čeho vybírat. Do nejužší nominace se nakonec probojovaly tyto tituly: Balada o ptácích a hadech (návrat do světa Hunger Games – víc není třeba dodávat), Noci běsů (atmosféra, ze které vám bude běhat mráz po zádech), Futurum (v téhle Praze 2120 byste fakt žít nechtěli), Kosti Mraza (nejlepší potvrzení toho, že Bětka Bílková fantasy prostě umí) a Čtyři mrtvé královny (dokonalá kombinace akce, zločinu a fantasy prvků).

 

  • Tady a teď – V žánru contemporary se nám sešly dva české tituly a jeden zahraniční debut. Nevěřte Hunterovi míchá romantickou linku s temným rodinným tajemstvím a má překvapivý konec. Uteč! v sobě ukrývá silný heavy contemporary příběh, který vás donutí zamyslet se nad světem i nad tím, jestli mít „dokonalý život“ znamená být dokonale šťastný. Jeden rok bez tebe je jediný zahraniční kousek v naší nominaci a své místo si stoprocentně zasloužil dojemným zpracováním motivu viny a odpuštění.

 

  • Nejlepší romantická linka – Nejlepší romantika? Rozhodně v těchto čtyřech příbězích: Druhá tvář Kaie (lovestory, která se nebojí i vážných témat ze života dnešních teenagerů), Nevěřte Hunterovi (milá hlavní hrdinka, neodolatelný bad boy a konec, který vás překvapí), Balada o ptácích a hadech (mladý Snow a dívka vylosovaná do Hladových her – dokonale výbušná kombinace) a Kroniky prachu – Pár stránek navíc (zrod lásky Animant a protivného knihovníka z pohledu pana Reeda – absolutně sladké).

 

  • Nejlepší český autor – Vybrat nominace v této kategorii pro nás bylo asi nejobtížnější. Všechny naše autorky jsou totiž skvělé! Nikdo neumí vytvořit takovou atmosféru jako Katka Šardická (Noci běsů).  Alžběta Bílková nemá konkurenci v propracovanosti fantasy světů (Kosti Mraza). Petra Podolová nám vykreslila tak dokonalou apokalyptickou vizi Prahy, že se jen bojíme, kdy to přijde (Futurum). Antický svět a fantasy prvky dokáže nejlíp ze všech propojit Alžbeta Komrsková (Dcera ztracených bohů). Dagmar Česká ve vás probudí nejsilnější emoce (Uteč!), Karolína Bendová umí dodat romantice temný nádech (Nevěřte Hunterovi) a Martina Čekalová vás vtáhne do děje tak, že vydechnete až na úplném konci (Město zrady). Zkrátka a jednoduše, všechny jsou úžasné a my už se nemůžeme dočkat jejich dalších knih!