NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ TITULY 2020 | nakladatelství

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ TITULY 2020

Aktuality Zprávy z redakce

I když byl rok 2020 hodně netypický a pro všechny nakladatele také velice náročný, snažili jsme se naše čtenáře zásobovat kvalitními knihami, aby alespoň na chvíli zapomněli na starosti všedních dnů – a doufáme, že se nám to povedlo. Celkem jsme vydali skoro dvě stě novinek a tady vám krátce shrneme ty nejúspěšnější.

Dva naše asi nejočekávanější tituly loňského roku – Spát v moři hvězd (Christopher Paolini) a Balada o ptácích a hadech (Suzanne Collinsová) – se umístily v prestižním žebříčku Goodreads Choice Awards. Paoliniho novinka byla vybrána jako nejlepší sci-fi, prequel k Hunger Games byl pak podle čtenářů druhým nejlepším young adult románem.

Velikou radost nám udělal také román Cela (v originálu The Loop), první díl napínavé akční trilogie od Benjamina Olivera, který byl americkým literárním časopisem Kirkus zařazen do žebříčku Best Books of 2020 – Best YA Mystery and Thrillers.

Naše knihy ale v roce 2020 zabodovaly nejen v zahraničních, ale i v českých žebříčcích – hned dvě ocenění získal ve čtenářské anketě Kniha roku romantický young adult román Kroniky prachu (nejlepší obálka, druhý nejlepší YA román), kategorii audiokniha pak vyhrály oblíbené Dopisy, které nikdo nečetl.

Pokud jde o oblíbenost u vás čtenářů, mezi nejúspěšnější tituly (minimálně v rámci prodejů) se v žánru young a new adult dostala třeba mysteriózní novinka od Leigh Bardugo Devátý spolek, vtipná slowburn romantika Mariany Zapaty Rytmus, já & Malychin, napínavá „fantasy detektivka“ Čtyři mrtvé královny, dojemný příběh Třpytivá hodina nebo poválečný román Poslali je nalevo. Z middle grade knih pak skvěle zabodovala netflixová Enola Holmesová, zábavná a drzá Bethany a netvor, ekologicko-dobrodružná Alea – dívka moře: Poselství deště, filmový Dům na Hrabivém vrchu, akcí nabitý Příběh magie nebo oblíbená Bára krotí Ameriku.

Která naše kniha byla v loňském roce pro vás ta nej? A na kterou se nejvíc těšíte letos? Podívejte se do našeho edičního plánu a dejte nám vědět.