Knižní tipy na Vánoce - 3. díl | Albatros media

Knižní tipy na Vánoce - 3. díl

Aktuality Zprávy z redakce

Knihkupectví jsou zatím ještě otevřena, tak vyrazte na lov posledních vánočních dárků. Třetí várka tipů z naší redakce je tu pro vás.

Jitka Pastýříková doporučuje:

Vánoce – historie, zvyky, tradice

Zkuste letos prožít Vánoce jinak. Inspirujte se vánočními zvyky a tradicemi našich předků. Sledujte, zda se vyplní staré lidové pranostiky, které jsou s obdobím adventu a Vánoc spojené. Vyzkoušejte tradiční vánoční recepty a zazpívejte si přitom koledy. Společně s dětmi si pak vystřihněte krásný papírový betlém.

Pokud knížku Vánoce – historie, zvyky, tradice ještě nemáte, určitě po ní o letošních Vánocích sáhněte nebo ji darujte někomu blízkému. Recepty, pranostiky, tipy na vánoční tradice, koledy i zajímavé čtení o Vánocích vám zpestří adventní čas i vánoční svátky.

Adventní pohádky

Mým druhým tipem je knížka Adventní pohádky, která dětem, a snad i rodičům, zpříjemní čekání na Ježíška. Adventní čas je nejen obdobím vánočních příprav, ale měl by být především časem rozjímání a zklidnění. Zkuste si každý den udělat čas a přečíst svým dětem jednu pohádku. Dvacet čtyři pohádek vás přenese do světa čar a kouzel, ve kterém potkáte bohaté prince i odvážné chasníky, pyšné princezny i chudé dívky. Nebudou chybět čerti, vodníci či andělé, kteří dokážou splnit i ta nejtajnější přání. Třeba jedno splní i vám…

Popletený svět

Do třetice bych vám chtěla doporučit zbrusu novou knížku pro malé čtenáře Popletený svět autorky Ivany Janišové. Veselé vyprávění o malé holčičce Bětce, která tráví nějaký čas u babičky na venkově, si pohrává s naším jazykem a pomocí vtipných příhod seznamuje děti s celou řadou známých pořekadel. Bětce tady všechno připadá popletené. Opravdu babička umí lítat jako hadr na holi? Uvidí, jak se žení všichni čerti? A přijdou i jí dát lišky dobrou noc? Bětka tomu bláznivému světu moc nerozumí, ale rychle si ho zamiluje.

Věřím, že Popletený svět se spoustou krásných ilustrací Magdy Veverkové vás i vaše děti pobaví.

 

Katka Šípková doporučuje:

Letošní vánoční čas bude pro nás pro všechny pravděpodobně více v rodinném kruhu a třeba i s dobrou knihou, proto bych vám ráda představila tři tituly, které potěší nejen mladší čtenáře, ale i ty zvídavé, s cestovatelskými botami či mladé detektivy.

Zachariáš a tajemství stříbrných tenisek

Praha, kterou obvykle každoročně navštíví velké množství turistů, dnes zeje prázdnotou. Proto je možná právě teď čas na váš výlet do našeho hlavního města, jeho krásných starodávných uliček a na mosty plné historie, ale taky trochy tajemna. Svůj výlet si můžete naplánovat společně se Zachariášem. Že netušíte, kdo to je? Jedno moc hodné strašidlo, které v knize Zachariáš a tajemství stříbrných tenisek provází své kamarády Lí a Ráďu po Praze a seznamuje je s českou historií. Součástí Zachyho průvodcovských služeb je i osobní setkání s několika pražskými strašidly, duchy známých osobností, při kterém se dozvíte, jaké pověsti o nich kolují a proč. Inspirujte se tímto příběhem a hurá za strašidly staré Prahy. Na konci knížky najdete mapu i tipy na procházku.

Objevuj svět zvířat – Podivní, divocí, úžasní!

Pokud jste alespoň malinko zvídaví, máte rádi zvířata a hltáte jakékoli zajímavé informace o nich, mám pro vás tip na jednu zaručeně „neklasickou“ encyklopedii. V úžasně ilustrované knize Objevuj svět zvířat – Podivní, divocí, úžasní! vám její autor Tim Flannery, mimochodem světově uznávaný biolog, který už dokázal objevit několik nových živočichů, vykopával kosti dinosaurů či se potápěl v řece plné krokodýlů, dá odpovědi na mnoho otázek, které vám určitě vrtají hlavou. Nebo snad víte, která zvířata jedí hovínka, zda jsou medúzy zombíci a který hmyz pije slzy jiných zvířat? Nejen tyto překvapivé informace ze zvířecí říše vám autor přináší společně s vtipnými ilustracemi a během čtení se budete zaručeně smát nahlas…a občas se i šklebit odporem!

Záhada zamčeného kupé

Pro všechny mladé detektivy mám skvělý tip na vánoční dárek – Záhadu zamčeného kupé, nejlepší detektivku pro mladé ve stylu Agathy Christie! Dívčí detektivní klub W + W už řeší svůj třetí zapeklitý případ, ovšem tentokrát v tom nejluxusnějším vlaku světa – Orient Expresu. Mají však proti sobě nejen „tajemného“ vraha, který po sobě nezanechal ani stopu, ale taky několik dalších detektivů, kteří jim šlapou na paty a chtějí případ rozlousknout dřív, než dojedou do první stanice. Daisy Wellsová a Hazel Wongová se však nevzdávají! Stejně jako v předešlých knihách Zločin slečnám nesluší a Čaj s kapkou jedu vyřeší vše na jedničku!

 

Ivana Tolarová doporučuje:

Hanko, zachraň štěně!

S Hankou jsem se seznámila na rozhlasových vlnách. Její příběh tehdy slyšela i kolegyně z našeho knižního klubu a obě jsme si notovaly, jak moc se nám líbil. Oslovila jsem proto autorku, aby nám text upravila, že bychom jej rádi vydali v knižní podobě. A vidíte, zdá se, že knížka je velmi populární i u našich čtenářek – vyšla letos v březnu a na listopad už máme plánovaný její dotisk.

Proč je kniha tak oblíbená? Jaká je Hanka?

Hance je třináct a psy si vždycky raději držela od těla, protože se jich bála. Jenže… Její kamarádka Renča psy miluje a chce chodit pomáhat do psího útulku. Hanka váhá, ale když Renča zjistí, že v útulku pomáhá i Patrik, starší kluk, který se Hance líbí, Hanka se svůj strach ze psů pokusí přemoct.

Od kotců se drží raději dál a zpočátku jí tato taktika celkem prochází. Jednou ale zůstane v útulku úplně sama a bude muset zachránit nejen malé štěně, ale i zraněného zuřivého vlčáka…

Co myslíte, zvládne to? A co na to Patrik?

Dům na Hrabivém vrchu

Tahle knížka je ideální čtení pro sychravé dny, kdy se vám nebude chtít jít ani trošku ven. Sama jsem ji četla doma na půdě, když venku pršelo. Má to přece jen svůj půvab. Je o hledání a nacházení, o kouzlech i magii…

Hlavními hrdiny jsou sourozenci Hedy a Spencer, kteří přijedou před Vánoci k dědečkovi, protože jejich rodiče musejí na důležitou služební cestu. Dědeček byl slavný kouzelník, je však tak trochu záhadný a podivínský – zřejmě od té doby, co babička během jejich vystoupení beze stopy zmizela…

Sourozenci se rozhodnou záhadu kolem babiččina zmizení vyřešit. Jejich pátrání začíná tajemnými vzkazy napsanými v prachu. Objeví se také další pomocníci – Stan (vycpaná jelení hlava, která mluví), Doug (předložka z medvědí kůže, která také mluví) a několik bezprizorních duchů.

Všichni společně začnou hledat pravdu – a to navzdory kamenným chrličům a vránám, kterým se to ani trochu nelíbí!

Zázraky lidského těla

Tahle knížka vyšla sice už vloni, takže to není žádná novinka, ale o to aktuálnější v současnosti může být. Vždy je dobré znát svoje tělo. Vědět, co a jak funguje, co můžeme ovlivnit vůlí, co můžeme zlepšit tréninkem nebo stravou a co už na sobě nezměníme…

Kniha také odpovídá na zajímavé otázky: Jak je možné, že vidíme barvy? Proč prospíme třetinu života? Jak rychle putuje informace do mozku? Jak nám smyslové orgány pomáhají poznávat okolní svět, komunikovat a odhalit nebezpečí? Vysvětluje, jaká tajemství skrývá lidský mozek, jak záhadný je svět emocí a genů, jak orgány zpracovávají jídlo nebo jak bojují proti infekcím.

V závěrečné kapitole se dozvíte, co je zdrojem vitality. A pokud budete dodržovat naše tipy na každý den, vaše tělo bude pracovat v rovnováze, zlepší se vám kondice, paměť i inteligence.

A to se může hodit každému, ne?