Fragment

Hvězda inkoustu 2019 našla svého vítěze!

Aktuality

Čtvrtý ročník literární soutěže Hvězda inkoustu se nesl ve znamení slovanské mytologie a vybírání vítěze vůbec nebylo jednoduché.

 

Do soutěže se přihlásilo rekordních 43 rukopisů (39 od začínajících autorek, 4 od začínajících autorů), z nichž měla odborná porota ve složení Vojtěch Záleský, Kateřina Šardická a Martin Bečan vybrat ten nejlepší. Porotci však nejsou jediní, kdo rukopisy prochází. První kolo výběru do užšího finále mají na starost fragmentí redaktoři, jejichž úkol je důkladně pročíst všechny došlé rukopisy a poté určit trojici nejzajímavějších finalistů, která se před porotou utká o stupeň nejvyšší. 

Finální trojici rukopisů nakonec tvořily texty Legenda o Ladě, Do hlubin lesa a Světla nad močálem a nemohly být rozdílnější.

 

„Být porotcem Hvězdy inkoustu je v něčem mnohem těžší, než být jejím účastníkem!“ uvádí Kateřina Šardická. „Roli na druhé straně barikády jsem si každopádně užila, i když volba letošního vítěze nebyla vůbec snadná. Téma slovanské fantasy jsem soutěžícím maličko záviděla, protože nabízí nepřeberné množství podob, jak se s ním vypořádat, a byla jsem upřímně zvědavá, jak si s ním poradí. Překvapilo mě, že se toho autoři a autorky vůbec nezalekli a pouštěli se odvážně do převyprávění slovanských legend s kořeny v Rusku či stavěli celé fikční světy kouzelných lesních bytostí napojené na současnou realitu. Pokud letošním soutěžícím můžu hromadně za něco vyseknout poklonu, pak rozhodně za originalitu a ujištění, že i v Česku máme velmi pevné základy v naší lokální mytologii, na které se dá vystavět široká škála příběhů. Rozhodně je z čeho čerpat!

Finální trojice, ze které jsme vítěze vybírali, byla v mnohém vyrovnaná a současně diametrálně odlišná, ať už tématem, nebo jazykovou vybaveností autorů. Světla nad močálem si vítězství zasloužila za odvahu, s jakou nás autorka hodila rovnou do děje a nechala nás objevovat magický svět močálu společně s temperamentní hlavní hrdinkou. Rukopis měl navzdory své délce svižné tempo vyprávění a k jeho čtivosti mu pomohla i znatelná jazyková a stylistická úroveň. Věřím, že na konci celého procesu editování (je to nejtěžší, ale nejdůležitější část práce, držím palce!) budeme mít možnost číst neotřelý pohled na slovanskou mytologii a dost možná se spousta z čtenářů nechá zlákat do úvah, co všechno v močálech a bažinách ve skutečnosti může žít.“

 

Martin Bečan už může své rozhodnutí porovnat s předchozími ročníky.

„Aktuální ročník Hvězdy inkoustu byl už třetí v řadě, který jsem měl možnost porotcovat,“ říká. „A musím přiznat, že pro mě byl zatím nejnáročnější. Když se tehdy mezi rukopisy objevila Katka Šardická se svojí Sárou Lindertovou, nechala konkurenci daleko za sebou a naše trojčlenná porota se na jejím vítězství shodla jednohlasně. Loni už byl výběr těžší, váhal jsem mezi dvěma dobrými rukopisy, ale i tak jsme se bez větších debat nakonec shodli na vítězství Petry Podolové a jejího Futura (Tak mě napadá, jak vlastně dopadla autorka z druhého místa, její rukopis bych taky jednou rád viděl na papíře.) A potom je tu letošek…

Myslím, že k pochopení toho, jak náročné to bylo, postačí, když napíšu, že rukopis, který jsem navrhl na první místo, měl Vojta na třetím místě, a ten který já měl na třetím, měl Vojta na prvním. A to jsme jen dva ze tří porotců. Katka viděla celou situaci ještě jinak. Nakonec jsme vítěze přece jen vybrali.

A vítězi chci vzkázat toto: Welcome to the spisovatelskej svět a brace yourself, čekají tě bezesný noci. Ten rukopis ještě tisíckrát přepíšeš. A budeš se proklínat, že jsi do soutěže vůbec něco posílal/a. A taky budeš chvílema nenávidět Vojtu, protože ti bude dělat redaktora. (Vyzkoušeno za tebe mnou, Katkou Šardickou, Peťou Podolovou i Bětkou Bílkovou). Ale to nevadí. K psaní to patří, a nakonec bude z rukopisu skvělá knížka a společně ji pokřtíme příští rok na Světě knihy.“

 

Pro Vojtu Záleského to naopak byla první účast v porotě soutěže.

„Na letošní ročník soutěže jsem byl nesmírně zvědavý. V předchozích letech jsem se vždy věnoval vítěznému rukopisu a dotahoval ho s vítězkou do co nejlepší podoby. Letos jsem mohl zasednout i v porotě, což pro mě byla velká výzva, na kterou jsem se nesmírně těšil, ale zároveň to vyžadovalo dvojí oko. Jednak jsem musel rukopisy procházet jako porotce a hodnotit celkovou úroveň zpracování, a jednak jsem musel přihlížet i k tomu, jak velká bude následná práce s vítěznou knihou, a musel jsem mít jistotu, že vítězka zvládne zapracovat na tom, co pak jako redaktor rukopisu budu chtít upravit.

Vybrali jsme téma, které je mi velmi blízké, a proto bylo zajímavé sledovat, v jakých podobách k nám zpracování slovanské mytologie začalo postupně chodit. Bylo tak hezky vidět, jak je každé téma nejednoznačné a jak autoři zkouší různé varianty příběhů. Tři finální rukopisy tak vlastně ani nemohly být odlišnější.

Pro mě byla nejdůležitější stylistická úroveň textu, protože na té je vždycky vystavěná následná práce na rukopisu (žádný text nepřijde do nakladatelství ve finální podobě a je naprosto běžné, že se následně upravuje, aby byl co nejlepší). Autor musí prokázat, že je schopný vyjadřovat své myšlenky čtivým způsobem, aniž by při tom zapomínal na správné vedení slova a na rytmizaci vět, které se pojí do nevysvětlitelného mystéria zvaného čtenářský zážitek. Vždy je jisté, že příběh projde určitými změnami pod vedením redaktora, proto je autorova schopnost dobře formulovat myšlenky jistotou, že se následná práce podaří. Ať už tedy dostaneme historický příběh odehrávající se v době, kdy se do pohanské tradice vkrádají první známky křesťanství, nebo současnou urban fantasy, vždy pro mě bude nejdůležitějším faktorem způsob, jakým se autor vyjadřuje.

Od pohádkového vyprávění první finalistky a moderně pojaté fantasy finalistky druhé jsem se tak přiklonil ke Světlům nad močálem, která dokázala uchopit téma zajímavým způsobem a dala autorce možnost předvést cit pro psané slovo.“

 

Vítězný rukopis Světla nad močálem spatří světlo světa na příštím ročníku Světa knihy a slavnostní křest proběhne jako tradičně na HumbookStagi.

Neúspěšní autoři si však nemusí zoufat. Vyhlásili jsme pátý ročník Hvězdy inkoustu s tématem „Feel good contemporary“ a už se těšíme na hromady rukopisů, které nás zahřejí u srdce.

Vítězka třetího ročníku soutěže Petra Podolová bude mít svou knihu Futurum na pultech všech knihkupectví  na podzim.

Hvězda inkoustu je tak s námi i s vámi po celý rok a my už se těšíme, až na spisovatelském nebi zazáří další.