Heavy contemporary


Přes zimu jsme měli chuť číst spíš romantické jednohubky a královské fantasy, s přibývajícím sluníčkem si už ale troufneme i na trochu temnější témata. A to nejen na čarodějné tituly, o kterých byla řeč v minulém článku, ale i na knížky z úplně jiného soudku – heavy contemporary.

Tenhle žánr sice svou oblibou mezi čtenáři nespadá mezi ty úplně nejpopulárnější, ale otevírá důležitá témata, a proto ho nemůžeme nezahrnout do našeho edičního plánu. I proto v něm najdete knihy jako Časovaná bomba (s tématem útoku na americké střední škole), Polámaná krása (porušování pravidel, nebezpečné idoly) nebo Jeden rok bez tebe (smrt nejlepší kamarádky, výčitky svědomí).

K žánru heavy contemporary patří i novinka z loňského podzimu Nespadni, neutop se, neumírej o sesterském poutu, život omezujících úzkostech a šanci na první lásku a získání alespoň trochy pozornosti jen pro sebe. K našim oblíbeným knihám patří také Heartstream, psychologický thriller o posedlosti, slávě, zradě a o aplikaci, která ostatním umožňuje cítit vaše emoce. Do podobného soudku spadá i Dokonalý přítel, románová YA vize možností, ale hlavně nebezpečí umělé inteligence.

Od čisté romantiky k náročnějším tématům se přesunula i známá Estelle Maskame, a to ve standalonu Padnout a vstát. Podobně jako Jeden rok bez tebe se i tato kniha zabývá tématem smrti blízké osoby a tím, jak je možné se s podobnou zkušeností vyrovnat. O důležitém a opomíjeném tématu (v tomto případě obsedantně-kompulzivní poruše) píše i německá autorka Kira Gembri ve svém románu Lásku nespočítáš. Na vážnější témata narazíte i v románech českých autorek – za všechny jmenujme třeba Vůni citrónu, Záchytný bod nebo Uteč! 

Čtete rádi příběhy ze současnosti naladěné na vážnější notu? A jsou nějaká témata, která vám v těchto knihách chybí? Dejte nám vědět do komentářů na facebooku a my pak vybereme tři z vás, kteří vyhrají knihu z tohoto článku.