Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Jak se stát spisovatelem 4

Jak se stát spisovatelem 4

06. 02. 2019

Vhodné jméno je základem každého úspěšného hrdiny a představuje problém, který je pro mnoho autorů velmi zásadní. Dokonce tak, že se kvůli němu sesype celá kniha.

Každý autor chce, aby jeho psaní bylo na nějaké úrovni. Jeho kniha proto musí vypadat dobře a nesmí se ztratit v konkurenci světové literatury (každý spisovatel je ješitný idealista a kdo říká, že ne, je ješita dvojnásobný). Výběr vhodných českých jmen proto může být oříšek. Jelikož se například autoři intuitivní při psaní neradi zdržují, protože musí sypat myšlenky v rychlosti blesku, aby vyjádřili to, co vyjádřit chtějí, je rychlost nezbytnou součástí jejich tvůrčího procesu. Když takový autor nechce, aby byla jeho novela příliš laciná, potřebuje jména, která lacině nezní. Proto odpadá Karel, Maruška, Pepa a tak podobně, protože pak pro jeho prostředí nejsou reálné a svádí vše napsané k lehké směšnosti nebo rovnou k parodii (Pokud jste na tom stejně, gratuluji, pokud ne a dokážete se s českými jmény smířit, gratuluji ještě více a k tomu vám závidím.).

Stejně jako je kniha vhodným pomocníkem pro informace, je důležitá i pro výběr jmen. Anglická jména lze vymýšlet snadno a téměř jakákoli volba zní dobře. Navíc si můžete dovolit skrytý vtípek, když svého hrdinu pojmenujete podle jeho vlastnosti (i když to velmi zavání klišé). V češtině zní Karel Tvrďák divně. A nespraví to ani Marie Tupohlavá, ani Pepa Ubrousek. Humoristickému románu/novele/povídce to nevadí, psychologické young adult fantasy nebo vážně míněné retrospektivě vašeho života ano. Proto je lepší mít v knihovně nějakou českou knihu, zabořit se někam doprostřed a vybrat vhodnou kombinaci (buď to bude náhoda, nebo tomu citlivější z vás můžou říkat osud. I když je to jednoduše vzato znovu krád… ee… inspirace. Osudová). Je to rychlejší varianta, než složitě vymýšlet slovní spojení do vyhledávače a prohrabávat se tunou reklam a firemních nabídek. V knize si už dal práci s vyběrem jmen někdo jiný a bylo to pro umělecké účely.

Proto nezapomínejte na vhodné jméno pro svého hrdinu. Až si totiž ve fantasy z Čech budou čtenáři číst o Alexovi (velmi oblíbená varianta, ať už za tím stojí, co chce) nebo Laile (opravdu), bude pak sebedůležitější děj k ničemu. Protože Silvie Rohlíková prostě nezachrání toho Jimiho a nezamiluje se do toho Storma prostě opravdově tak, aby se u toho nikdo nesmál.

Předchozí články zde, zde a zde.

Zprávy z redakce

17. 02. 2019

Vychází romantická hitovka od jedné z nejoblíbenějších autorek současnosti

Svátek svatého Valentýna byl sice už minulý týden, ale to vůbec nevadí. Nemáme rádi škatulky a... [více]

13. 02. 2019

Česká republika pro zvídavé děti

Máte doma zvídavé dítě školou povinné, které se právě seznamuje v rámci vlastivědy s Českou... [více]

Aktuality

19. 11. 2018

#GivingBooksWeek podruhé

Rozdáváme knižní granty! Komu? To je na vás! [více]

17. 09. 2018

Ediční plán podzim 2018

Připravili jsme pro vás ediční plán na podzim 2018. Knih se nám opět urodila pěkná řádka.... [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím