Úvod > O nás > Zprávy z redakce > 150 let periodické tabulky prvků

150 let periodické tabulky prvků

04. 03. 2019

Na počest 150. výročí publikace periodického zákona prohlásila OSN rok 2019 za Mezinárodní rok periodické tabulky prvků.

 

 

Kdo by si nevybavil velký nástěnný obraz s tabulkou prvků, jejichž znalost po nás v hodinách chemie

učitelé tvrdošíjně vyžadovali. Mendělejevova periodická tabulka prvků nás provázela školní výukou a většina z nás si určitě vzpomene alespoň na některé z nich. Hliník, křemík, sodík, kyslík, vodík… Mnozí možná přidají i značku či atomové číslo, případně další údaje o prvcích. Mendělejevova tabulka zkrátka utkvěla v paměti většině z nás.

 

Ale co víme o jejím tvůrci? Dmitrij Ivanovič Mendělejev (1834-1907) byl ruský chemik, který v roce 1869 objevil periodický zákon prvků. Podle něj vytvořil Periodickou soustavu prvků, které jsou uspořádány podle jejich rostoucích protonových čísel. Ta vyjadřují počet protonů v jádru daného atomu. Mendělejev byl čestným členem Imperátorské moskevské univerzity, členem Akademie umění a desítek zahraničních akademií věd. V roce 1892 se stal členem Royal Society a v roce 1882 získal Davyho medaili, v roce 1905 Copleyho medaili.

 

Jméno slavného chemika nesl ruský chemicko-technologický institut v Moskvě, četná sídla, obce a ulice. Dodnes byly po tomto ruském vědci pojmenovány například i stratovulkán, podmořský hřbet či planetka. Ruská akademie věd uděluje na jeho počest zlatou medaili.


Chcete-li si osvěžit školní znalosti či pořídit tabulku svým dětem, můžete si ji objednat v našem e-shopu.

   

 

 

Zprávy z redakce

12. 03. 2019

Závěr série Časodějové

Příští týden vychází závěrečný díl série Časodějové pod názvem Koruna času. Šestým dílem se celá... [více]

04. 03. 2019

150 let periodické tabulky prvků

Na počest 150. výročí publikace periodického zákona prohlásila OSN rok 2019 za Mezinárodní rok... [více]

Aktuality

13. 03. 2019

Ediční plán na leden-červen 2019

Young adult, krásné dětské knížky, pokračování oblíbených sérií, učebnice... [více]

19. 11. 2018

#GivingBooksWeek podruhé

Rozdáváme knižní granty! Komu? To je na vás! [více]

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím