Jak na spisovatelský blok

Aktuality Zprávy z redakce

Tento týden vychází netrpělivě očekávané pokračování série Ranhojička. Po Královně rebelů přichází druhý díl s názvem Zlatá klec. Už dlouho se nám do ruky nedostala takhle dobře napsaná fantasy, takže by nás nikdy nenapadlo, že její autorka Lynette Noniová může trpět spisovatelským blokem. Opak je ale pravdou.

Naštěstí se Lynette s podobným blokem umí poprat, a jelikož se o své zážitky autorky ráda dělí s ostatními (viz článek 10 spisovatelských tipů od Lynette Noniové), můžeme její rady předávat dál našim čtenářům. Zejména těm, kteří kromě čtení i píšou a rádi by se zúčastnili třeba letošního ročníku Hvězdy inkoustu. Uzávěrka je už za tři měsíce, takže pokud vás právě teď trápí spisovatelský blok, máme pro vás perfektně načasovaných šest rad, jak ho překonat. Tady jsou: 

  1. Hýbejte se. Když se učíte na důležitou zkoušku a máte pocit, že už se vám do hlavy nevejde ani písmenko, nejvíc pomůže vyrazit na čerstvý vzduch. Stejně to funguje i při psaní. Když si postavy dělají, co chtějí, když netušíte, jak vytvořit napínavý zvrat, když už ani nevíte, jaké i napsat ve slově romantický, je na čase vyrazit ven. Je jedno, jestli poběžíte, půjdete, nebo si třeba jen sednete na lavičku v parku. Čerstvý vzduch (a odpojení se od počítače) funguje vždycky.  

  2. Přečtěte si knihu. P.S. Jinou než tu vaši. Perfektně fungují jak vaše oblíbené knihy (které ve vás probouzejí emoce a u kterých obdivujete jejich autorské zpracování), tak zajímavé novinky, ze kterých můžete čerpat motivy, myšlenky, atmosféru… Samozřejmě vás nenavádíme k plagiátorství, ale k tomu, nechat se inspirovat. A taky si připomenout, že i autoři těchto úžasných titulů často bojovali s jejich dokončením, ale nevzdali se, a díky tomu se my teď můžeme těšit z jejich děl. 

  3. Odreagujte se s přáteli a rodinou. Často se stává, že tím, kdo je na nás nejpřísnější ze všech, jsme my sami. Vyčítáme si prokrastinaci, znevažujeme vlastní cíle, shazujeme svoje schopnosti. Když už vám negativní nastavení a tlak, který sami na sebe vyvíjíte, přerůstá přes hlavu, vyrazte ven s přáteli nebo si užijte příjemné odpoledne s rodinou. Uvidíte, že vás dokáží skvěle povzbudit a dodat vám novou energii. A oni sami pak pro vás budou motivace, proč pokračovat dál – aby si jednou mohli přečíst vaši knihu (třeba i s věnováním). 

  4. Bavte se. Bavte se nejen psaním (uznáváme, během spisovatelského bloku psaní zrovna největší zábava není), ale i mimo něj. Vyrazte na výstavu, do divadla nebo si pusťte svůj oblíbený seriál. Pokud nemá deset sérií, časová ztráta bude minimální, zato přínos neocenitelný. Mozek se zaměří na něco jiného než na „váš příběh“, stejně jako při čtení cizích knih mimovolně načerpáte inspiraci a taky naberete sílu a chuť pokračovat ve psaní. 

  5. Dělejte něco kreativního. Když máte zavařenou hlavu, zkuste chvíli dělat něco rukama. Šijte. Malujte. Vařte. Vytáhněte hudební nástroj, na který jste od základky nehráli. Vyzkoušejte scrapbooking. Ideálně dělejte něco, u čeho rychle uvidíte hmatatelný výsledek – jídlo, obraz nebo třeba keramický hrnek pro kamarádku k Vánocům. Tajný tip? Ukliďte si v pokoji. Uklízení okolí vám pomůže uklidit si i v hlavě – a v čistém, uspořádaném prostředí přicházejí myšlenky na svět mnohem snáz. 

  6. Prostě to udělejte! Tahle rada není zrovna populární, ale někdy to jinak nejde. I když máte dojem, že píšete nesmysly, i když pak půlku vytvořeného textu vymažete a zbytek kompletně přepíšete, i když je v tu chvíli vaše psaní jakékoli, jen ne přirozené a lehké, prostě pište dál. Dřív nebo později se z vašeho spisovatelského bloku „vypíšete“ a budete mít alespoň základ, od kterého se odpíchnout. Anebo budete s jistotou vědět, kam příběh nemá pokračovat. 

Jak Lynette sama říká, psaní je hlavně o disciplíně. Dny, kdy vám stránky ubíhají pod rukama a psaní je pro vás radostí, střídají dny, kdy máte pocit, že nic neumíte a v životě svou knihu nedopíšete. Pokud to ale s psaním myslíte vážně, musíte tuhle skutečnost přijmout. A uvidíte, že i v tomhle případě platí rčení „Cvičení dělá mistra“ a že časem to půjde snáz. A kdyby náhodou ne, pověste si nad pracovní stůl citát Ernesta Hemingwaye: „Na psaní není nic složitého. Jediné, co musíte udělat, je sednout si za psací stroj a krvácet.“ Třeba vás uklidní, že i tenhle nositel Nobelovy ceny při psaní trpěl😊.