10 spisovatelských tipů od Lynette Noniové

Aktuality Knižní novinky

Jméno Lynette Noniové u nás ještě není známé, ale jakmile v lednu vyjde první díl její trilogie Ranhojička, tenhle stav se rychle změní. Příběh Kivy, sedmnáctileté dívky uvězněné v nechvalně proslulé věznici Zalindov, má totiž spád, napětí, sympatické charaktery (i pár zatraceně nesympatických, které budete chtít zabít) a spoustu zajímavých myšlenek. Ručíme za to, že jakmile ho dočtete, budete chtít okamžitě držet v ruce pokračování.

V Austrálii, své rodné zemi, je Lynette v žánru YA fantasy absolutní jedničkou. Při psaní vychází nejen ze zkušeností a informací, které získala při studiu žurnalistiky, akademického psaní a psychologie na univerzitě, ale má i vlastní tipy, jak se udržet produktivní a jak docílit toho, aby její texty byly co nejkvalitnější. Pokud máte i vy spisovatelské ambice (a soudě podle množství rukopisů, které nám chodí do Hvězdy inkoustu, jsme přesvědčeni, že ano), tady je desítka nejlepším Lynettiných tipů. 

  • Čtěte. Hodně! Nikdy nebudete schopní napsat dobrou knihu, pokud nepřečtete desítky a desítky dobře napsaných knih, abyste dokázali poznat kvalitu. 

  • Ve zdravém těle zdravý duch. Alespoň jednou denně si najděte čas na fyzickou aktivitu. Pročistí vám to hlavu a umožní získat potřebný odstup od vašeho psaní. 

  • Poznejte svoje postavy. Hrdiny svých knih potřebujete znát stejně dobře jako sebe – ne-li ještě líp. Až dojde na lámání chleba (neboli na nějaký ten plot twist), budete tak schopní udržet jejich reakce na realistické úrovni. 

  • Zapomeňte na dokonalost hrdinů. Dokonalost je nudná a nepůsobí reálně. Pokud chcete, aby vaše postavy působily sympaticky a lidsky, dodejte jim nějaký nedostatek. I hrdinové jsou jen lidé – a o to radši je máme. 

  • Pozor na strojené dialogy. U psaní dialogů může pomoct číst si je nahlas. Tak poznáte, jestli to, co jste napsali, zní uvolněně a uvěřitelně. 

  • Nepřehánějte to s uvozovacími slovesy dialogů. „Řekl/a“ většinou stačí. (Poznámka redakce: stačí většinou, ale ne vždycky. Nám osobě se čte text líp, pokud je v něm alespoň občas místo „řekl“ třeba „vyjekl“, „podivil se“, „zaburácel“, „zvolal“ nebo spousta jiných slov. Čeština je v tomhle ohledu nádherně bohatý jazyk, takže se nebojte toho využít.) 

  • Vyhněte se přemíře detailů. Umožněte čtenářům zaplnit prázdná místa vlastní představivostí. To jim pomůže ještě víc se propojit s příběhem a postavami. 

  • Když vás nudí něco psát, lidi bude nudit to číst. Tohle je důležité pravidlo, které uplatníte obzvlášť v procesu editace textu. 

  • Věřte si (a svým slovům). Vy jste ti, kteří vyprávějí příběh, což znamená, že ho můžete tvořit, jak sami chcete. Věřte tomu, že vy jste ti, kteří znají zápletku i postavy nejlíp (protože to tak skutečně je). Zbytek už přirozeně vyplyne. 

  • Užívejte si to! Píšete, protože psaní milujete. Zapomeňte na vnější tlaky nebo očekávání okolí a jednoduše si užijte zázrak procesu psaní. 

Lynette má i spoustu tipů na to, jak překonat spisovatelský blok, ale o tom zase někdy jindy. V tuhle chvíli pro vás máme něco jiného – soutěž o dvě reading copies Ranhojičky, ještě čerstvé z tiskárny. 

Chcete je vyhrát? Tak běžte na náš Facebook a odpovězte nám tam na soutěžní otázku. Také nás zajímá, jestli už jste se někdy pokusili napsat knihu, a pokud ano, jaké tipy se osvědčily vám? 

Držíme palce!